Shopify Liquid – czym jest i jak może pomóc stworzyć sklep internetowy?

Budowę sklepu online należy zacząć od wybrania odpowiedniego szablonu i dostosowanie go do potrzeb swojej sprzedaży. Bardzo istotny jest także język szablonów, który wpływa na to, jakie informacje o produkcie będą wyświetlane w sklepie. Językiem szablonów Shopify – jednej z najpopularniejszej platformy do tworzenia stron e-commerce, jest Shopify Liquid. W tym wpisie opowiemy o charakterystyce tego języka szablonów i korzyściach, jakie wprowadza dla właścicieli sklepów internetowych.

Czym jest język szablonów Shopify Liquid?

Właściciele sklepów internetowych wiedzą, że podstawą sukcesu w e-commerce jest przejrzysta, funkcjonalna i intuicyjna strona, za pośrednictwem której użytkownicy mogą szybko i bezproblemowo dokonywać zakupów. Shopify Liquid to projekt open-source dostępny na GitHub, który umożliwia tworzenie szablonów sklepów internetowych. Język ten zawiera obiekty reprezentujące informacje o sklepie, produktach i klientach oraz różnorodne filtry, które pomagają w renderowaniu dynamicznych treści. Dzięki temu programiści mają możliwość dostosowania i rozwijania funkcjonalności sklepów online, co przyczynia się do zwiększenia ich atrakcyjności dla klientów. Liquid wykorzystuje również operatorów logicznych i porównawczych do definiowania logiki szablonów.

Co zyskuje właściciel sklepu online, który używa Shopify Liquid?

Tworzenie szablonów w języku Shopify Liquid jest bardzo proste i przejrzyste, co pozwala użytkownikom na ich samodzielne edytowanie. Do tego celu wystarczy zaznajomić się z podstawami tego języka, który został skonstruowany w łatwy do zrozumienia sposób. Poznanie składni i działania Shopify Liquid pomaga zrozumieć, jak działa szablon sklepu. Nawet jeśli właściciel platformy e-commerce nie jest programistą, zrozumienie kodu Shopify Liquid nie powinno stanowić dla niego większego wyzwania. Daje to natomiast możliwość samodzielnego rozwiązywania niektórych problemów oraz edytowania kodu szablonu zgodnie ze swoimi preferencjami, a to w przyszłości zaowocuje zaoszczędzeniem zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Nauka języka Liquid nie musi być trudna i żmudna, szczególnie jeśli już mieliśmy do czynienia z podobnymi narzędziami. Jednym z najlepszych źródeł informacji na ten temat jest dokumentacja Shopify poświęcona Liqudowi, którą można znaleźć na stronie https://shopify.dev/docs/api/liquid. Jest ona podzielona w przejrzysty sposób na bloki tematyczne, połączone ze sobą linkami, co ułatwia poruszanie się między zagadnieniami. Warto również wiedzieć, że Shopify udostępnił również ściągawkę w postaci Cheat Sheet. Jest to skrótowe źródło informacji na temat podstaw, tagów, filtrów i obiektów. Wszystko jest podane w przejrzystej formie, podzielonej według tematu i zastosowania, co umożliwia łatwe filtrowanie interesujących nas informacji. Dzięki takiemu podejściu ściągawka daje nam również wgląd w wszystkie możliwości użycia Liquid.