W trosce o bezpieczeństwo seniorów z Ochoty zorganizowano wydarzenie pod hasłem „Seniorze. Babciu, Dziadku… Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!". Spotkanie odbyło się w Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Grójeckiej dzięki współpracy funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji, Komendy Rejonowej Policji Warszawa III oraz dyrekcji Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota i kierownika ochockiej Delegatury Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. W trakcie spotkania szczegółowo omówiono sposoby działania oszustów, cenne porady jak się przed nimi ustrzec oraz zaprezentowano informator, w którym można znaleźć cenne wskazówki dotyczące bezpieczeństwa seniorów.
Często dobroć, uczciwość i szczerość osób starszych są w bardzo wyrafinowany sposób wykorzystywane przez przestępców. Oszuści pod pretekstem różnych historii podając się za bliskich, policjantów, pracowników banków czy różnych instytucji pozbawiają seniorów oszczędności życia. Każdego dnia warszawscy funkcjonariusze prowadzą szerokie działania mające na celu informowanie mieszkańców o działalności przestępców.
Wczoraj mundurowi Wydziału Prewencji Komendy Stołecznej Policji, Komendy Rejonowej Policji Warszawa III, wspólnie z przedstawicielami Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa oraz Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota odwiedzili seniorów. Słuchacze zebrali się w Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Grójeckiej. Głównym założeniem spotkania było przekazanie cennych porad, jak ustrzec się przed oszustami i nie stracić oszczędności całego życia.
Na początku spotkania przedstawiono informacje dotyczące oszustw zaistniałych na terenie Warszawy w 2022 roku. W dalszej części wydarzenia zaprezentowano informator stworzony we współpracy Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa i Komendy Stołecznej Policji, opisujący mechanizmy działania oszustów oraz w jaki sposób się przed nimi uchronić. Dodatkowo broszura zawiera wiele innych, cennych porad z zakresu bezpieczeństwa. Zapraszamy wszystkich do lektury.
Seniorze. Babciu, dziadku ... Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!
W spotkaniu uczestniczył również Dzielnicowy młodszy aspirant Daniel Hrycelak, który czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców ulicy Grójeckiej 109 oraz okolicznych osiedli. Na koniec wszystkim słuchaczom rozdano tematyczne informatory. Spotkanie przebiegło w pogodnej atmosferze. Była to świetna okazja do podzielenia się refleksjami na temat bezpieczeństwa seniorów i odpowiedzi na licznie zadawane pytania.
Apelujemy o zachowanie czujności, w przypadku gdy ktoś dzwoni na telefon stacjonarny lub komórkowy podając się za policjanta lub pracownika banku z prośbą o pieniądze ROZŁĄCZ SIĘ! Weryfikujmy rozmówcę, jeżeli żąda od nas pieniędzy. Pamiętaj! Instytucje państwowe nie biorą pieniędzy na poczet różnych spraw lub specjalnych akcji. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i bliskich. Nie daj się oszukać. Bądź bezpieczny!
sierż. szt. Jakub Pacyniak/bś