Jak powstała piosenka..., czyli historie popularnych polskich przebojów

Polska muzyka jest pełna niesamowitych przebojów z jeszcze bardziej fascynującymi historiami. Każda z hitowych kompozycji musiała przecież jakoś powstać i zostać czymś zainspirowana. Poniżej zdradzamy historie popularnych polskich hitów!

Jak powstał przebój zespołu Łzy Agnieszka już dawno…?

Nie da się ukryć, że to właśnie dzięki piosence Agnieszka już dawno… o zespole Łzy usłyszała cała Polska. Utwór wchodził w skład albumu W związku z samotnością, który ostatecznie pokrył się platyną. Dokładną historię powstania kultowej Agnieszki zespół Łzy opisuje na swoim blogu, gdzie można znaleźć informacje również o innych hitowych kompozycjach Adama Konkola.

Skracając fascynującą historię tytułowej Agnieszki, należy wyobrazić sobie bardzo przyjemną wakacyjną atmosferę, bo przecież to było ciepłe lato. Sama Agnieszka nazywała się jednak Ela, którą założyciel i lider zespołu Łzy poznał na wyjeździe wakacyjnym do Wisły. Niestety, po zbyt krótkiej przygodzie miłosnej, Adam Konkol stracił kontakt z Elą, a kiedy po czasie wrócił do Wisły, okazało się, że Agnieszka już dawno nie mieszkała w sercu muzyka i właśnie to wspomnienie i uczucie dało początek przebojowi, który odśpiewany został na scenie tysiące razy.

Historia piosenki Agnieszka 2.0 autorstwa Adama Konkola

Adam Konkol razem ze swoim zespołem Łzy poszedł jednak dalej własną ścieżką, a dzięki temu jego fani po prawie 30. latach mogli poznać dalszą historię Agnieszki. Nowy przebój zespołu Łzy, Agnieszka 2.0 w końcu odpowiada na najważniejsze pytania, z jakimi fani w Polsce i na świecie musieli żyć przez tyle lat. Piosenka, którą śpiewa Paulina Titkin będąca częścią nowego składu zespołu Łzy, w końcu tłumaczy, dlaczego Agnieszka przestała odpisywać Chłopakowi oraz kim od właściwie jest. Można więc powiedzieć, że nowa piosenka Łez powstała z konieczności domknięcia niewyjaśnionych spraw.

Jak powstała piosenka Jolka, Jolka, pamiętasz Budki Suflera?

Mało jest polskich przebojów lat 80., które miały taki wpływ na słuchaczy, jak Jolka, Jolka, pamiętasz zespołu Budka Suflera. Na wstępie pojawia się jednak pytanie, kim była tytułowa Jolka i o czym miała pamiętać. Zaczynając od początku, tekst to utworu napisał Marek Dutkiewicz, którego główną inspiracją, była Jolka R. Miała ona przyjechać z synem na wakacje nad morze. Okazuje się jednak, że historia Jolki, to opowieść dość intrygującego romansu. Mąż Jolki R. w trakcie jej ekscytujących wakacji z Dutkiewiczem pracował bowiem ciężko w Anglii na to, aby razem z żoną mogli kupić nowy samochód.

Jak więc widać, emocjonalne i emocjonujące polskie przebije, często mają swój początek w historii miłosnej. Adam Konkol o swojej wakacyjnej miłości opowiedział światu, nazywając ją Agnieszka. Opowieść ta wymagała jednak kontynuacji i dlatego po latach powstała Agnieszka 2.0. Podobny romans dał początek znanej prawie na całą Polskę Jolce, którą tekściarz Budki Suflera zapamiętał na tyle dobrze, że zdecydował się jej poświęcić cały utwór.