Coraz bardziej popularny trend: pogrzeby świeckie?

Kiedyś praktycznie nieobecne, dzisiaj nikogo już nie dziwią – pogrzeby świeckie są obecnie wybierane coraz częściej. Czym dokładnie charakteryzują się takie pochówki?

Pogrzeby świeckie – czym są?

Pojęcie pogrzebu świeckiego odnosi się do pogrzebu odbywającego się bez obrządku religijnego.

Pogrzeby świeckie nie wykorzystują wobec tego ceremoniałów i symboli religijnych, a ich przebieg może być praktycznie dowolny. Daje to wtedy zmarłej osobie i jej bliskim możliwość urządzenia ostatniego pożegnania na własnych zasadach.

Kto najczęściej decyduje się na pogrzeby świeckie?

Świeckie pogrzeby przede wszystkim wybierane są przez osoby niewierzące – ateistów. Również decydują się na nie agnostycy. Wśród nich znajdują się apostaci – osoby, które odeszły z Kościoła.

Warto jednak wskazać, że na pogrzeby świeckie decydują się też niektóre osoby wierzące, które z określonych przyczyn nie chcą jednak uczestniczyć w ceremoniale religijnym.

Pogrzeb świecki – z trumną lub urną

W przypadku pogrzebów świeckich istnieje możliwość ich organizacji z trumną lub z urną. Wiele osób wyraża wolę poddania ciała kremacji. Ciało umieszczane jest wtedy w specjalnej trumnie kremacyjnej i spopielane. Bliscy mogą również wcześniej pożegnać się ze zmarłym w specjalnym pomieszczeniu w krematorium. Prochy następnie umieszczane są w urnie. Może być ona złożona w grobie rodzinnym, kolumbarium.

Jak odbywa się pogrzeb świecki?

W przypadku pogrzebów świeckich istnieje możliwość zorganizowania ich w praktycznie dowolny sposób pod względem sposobu pochówku ciała, przebiegu ostatniego pożegnania oraz oprawy pogrzebu.

Najczęściej pochówek prowadzi Mistrz Ceremonii. To osoba mająca właściwe przygotowanie do odprawiania pogrzebów świeckich. Wygłasza ona mowę pogrzebową, podczas której przedstawia bliżej zmarłego zgromadzonym osobom. Mowa przygotowywana jest w porozumieniu z rodziną, znajomymi.

Pogrzeb może rozpocząć się w kaplicy, która należy do zakładu pogrzebowego lub znajduje się na cmentarzu. Może on również odbywać się bezpośrednio przy grobie lub kolumbarium.

W trakcie pogrzebu stosuje się zróżnicowaną oprawę, na przykład mogą być to:

- Ulubione utwory muzyczne zmarłego,

- Muzyka na żywo – orkiestra, trębacz,

- Zdjęcie zmarłego w oprawie,

- Dekoracje kwiatowe.

Po pochówku bliscy mogą udać się na stypę, która odbędzie się w sali przyjęć, restauracji, ale również może być ona urządzona w domu rodzinnym zmarłego.

Pogrzeb świecki – jak go zorganizować?

Aktualnie organizacja pogrzebów świeckich nie jest już skomplikowaną operacją. Można zlecić ją w zakładach pogrzebowych, które oferują wtedy kompleksową obsługę. Również Usługi Pogrzebowe Ursynów mają w swojej ofercie organizację ceremonii pogrzebowej o charakterze świeckim. Więcej informacji na temat tego typu uroczystości można uzyskać, kontaktując się bezpośrednio z tą firmą w Warszawie.

Zakłady organizujące pogrzeb świecki mogą zaoferować swoim klientom usługi w szerokim zakresie.

Zaliczane są do nich między innymi:

- Kremacja zwłok – razem ze sprzedażą trumny kremacyjnej, urny na prochy zmarłego,

- Obsługa Mistrza Ceremonii – zakład skontaktuje się z nim i przekaże numer telefonu do rodziny,

- Udostępnienie kaplicy należącej do zakładu,

- Oprawa pochówku – w pełnym zakresie, między innymi muzyka na żywo, dekoracje kwiatowe, przygotowanie zdjęcia zmarłego,

- Organizacja stypy – w sprawdzonym lokalu.