Jakie formalności i czynności wiążą się z pogrzebem?

Śmierć bliskiej osoby to trudny okres dla rodziny. Niezależnie od okoliczności, zgon zawsze wiąże się z emocjami, które stanowią ciężkie brzemię. Niestety, odejście członka rodziny wiąże się również z określonymi przez prawo formalnościami, o które należy zadbać przed ceremonią pogrzebową.

Co zrobić, gdy mamy do czynienia ze zgonem w rodzinie?

Gdy dowiadujemy się o śmierci kogoś bliskiego, ostatnią rzeczą, o której chcemy myśleć to podpisywanie dokumentów oraz wysyłanie pism do odpowiednich urzędów. Jeżeli nie chcemy przerywać mierzenia się z żałobą, zakład pogrzebowy może przejąć część obowiązków związanych z przygotowaniami do ostatniej ceremonii, co pozwala w spokoju przeżywać ten trudny okres razem z bliskimi.

Pierwszą kwestią, w której może nam pomóc profesjonalna firma, taka, jak Ameno z Łomianek, jest transport ciała do chłodni lub miejsca, gdzie zostanie ono przygotowane do pogrzebu – zazwyczaj jest to siedziba samego zakładu. Wystarczy telefon, aby uzyskać fachową pomoc nie tylko podczas przewozu ciała, ale również w toku wszystkich czynności poprzedzających pogrzeb. Warto jednak pamiętać, że transport będzie mógł odbyć się dopiero na podstawie karty zgonu.

Jakie formalności są niezbędne po śmierci bliskiej osoby?

Karta zgonu to pierwszy dokument, który będzie nam potrzebny, aby przeprowadzić pozostałe czynności związane z ostatnią drogą zmarłego członka rodziny. Kartę zgonu wystawia lekarz rodzinny lub lekarz pogotowia ratunkowego, którego musimy wezwać do 72 godzin od śmierci osoby lub 24 godzin, jeżeli zgon nastąpił z powodu choroby zakaźnej. W przypadku śmierci w szpitalu dokument ten zostanie wystawiony automatycznie. Dopiero karta zgonu umożliwia transport ciała przez zakład pogrzebowy, a także wystawienie aktu zgonu przez Urząd Stanu Cywilnego.

Akt zgonu jest również niezbędnym dokumentem, który pozwala ubiegać się o zasiłek pogrzebowy, co pozwala zamortyzować część wydatków związanych z pogrzebem. Do Urzędu Stanu Cywilnego należy się zgłosić w ciągu trzech dni od wystawienia karty zgonu, chyba że śmierć nastąpiła w wyniku choroby zakaźnej, wtedy dysponujemy zaledwie 24 godzinami na załatwienie formalności. Po akt zgonu może zgłosić się współmałżonek zmarłej osoby, pozostali członkowie rodziny – m.in. dzieci, wnuki, rodzice czy dziadkowie – a także pełnomocnik. Jeżeli zakład pogrzebowy umożliwia nam taką opcję, możemy wystawić odpowiednie pełnomocnictwo, dzięki czemu firma żałobna zajmie się wszystkimi formalnościami, łącznie z uzyskaniem zasiłku pogrzebowego. Do uzyskania aktu zgonu potrzebny jest dowód osobisty lub paszport osoby zmarłej, dowód osobisty osoby zgłaszającej oraz karta zgonu.

Przygotowania do pogrzebu

Podczas współpracy z zakładem pogrzebowym warto ustalić zakres obowiązków, gdyż firma może nie tylko pomóc w obsłudze formalności, ale również zająć się kontaktem z kapłanem oraz administracją cmentarza, co zdejmuje wiele obowiązków z barków osób pogrążonych w żałobie. Dodatkowo zakład pogrzebowy zajmuje się transportem, przygotowaniem ciała do ceremonii, a w przypadku przeprowadzenia pogrzebu świeckiego zaoferuje usługi Mistrza Ceremonii, który wygłosi mowę laudacyjną podczas pochówku.