Podłogi drewniane od A do Z - wszystko, co musisz wiedzieć

Wybór podłogi w pomieszczeniu ma bardzo duże znaczenie dla wystroju całego wnętrza. To jakiego rodzaju podłoga zostanie zamontowana w kuchni, salonie czy pokoju dziecka ma duże znaczenie, gdyż coraz częściej odchodzi się od dużych dywanów, przez co samo podłoże stanowi ozdobę wnętrza. Jak dopasować panele do charakteru i estetyki danego pomieszczenia? Czym się kierować? Co jest obecnie w trendach? Jak ostatecznie zadbać o podłogę z drewna, aby służyła jak najdłużej? Podpowiadamy!

Trendowe podłogi drewniane: na co postawić?

Zastanawiasz się nad tym gdzie można znaleźć inspiracje, jeżeli chodzi o drewniane podłoże? ArtcoreStudio to przykład sklepu, w którym dostępne są deski podłogowe wpisujące się w nowoczesne trendy wnętrzarskie. Jodełka to jeden z najbardziej popularnych wzorów, które świetnie pasują do wnętrz w stylu retro i vintage. Zachwycają Cię meble w estetyce ludwikowskiej? W takim razie będzie to wybór dla Ciebie. Bardzo ciekawą opcją są też podłogi w tylu rustykalnym. Tego rodzaju podłoże świetnie ociepli wnętrze kuchni i uwydatni domowy charakter każdego pomieszczenia. Jasna podłoga drewniana będzie strzałem w dziesiątkę w przypadku małej kawalerki lub mikro pokoju, ponieważ jej delikatny odcień nie przytłoczy wnętrza, a nawet powiększy je optycznie. Jeżeli zależy Ci na wnętrzach zgodnych z aktualnymi trendami, koniecznie pomyśl też o podłodze z widocznymi sękami. Naturalny wygląd desek jest nadal bardzo na topie i sprawdza się znakomicie przede wszystkim przy stylu retro, etno i boho, ale również w przypadku estetyki skandynawskiej, modernistycznej i loftów.

Jasna podłoga w salonie niesamowicie odświeża wnętrze i powiększa je optycznie.

Jasna podłoga w salonie niesamowicie odświeża wnętrze i powiększa je optycznie.

Podłogi drewniane w domu i mieszkaniu: cały pakiet zalet

Nadal jeszcze zastanawiasz się czy warto zainwestować pieniądze w podłogi drewniane? Tego rodzaju wydatek zwróci się, ale potrzebna będzie odpowiednia pielęgnacja. Podłogi drewniane mają wiele zalet, spośród których najważniejsza jest duża trwałość. Naturalne drewno wytrzyma zdecydowanie dłużej niż jego imitacja, a przy tym jest ponadczasowe. Trendy związane z wnętrzami się zmieniają i faktycznie jest tak, że czasami większą popularnością cieszą się jodełki, a czasami – podłogi gładkie, ale tak naprawdę i te pierwsze i drugie będą doskonale wyglądać przez lata. Zarysowania i wgniecenia w przypadku podłogi z drewna to naprawdę rzadkość, ponieważ ten materiał z reguły jest odporny na podobne wypadki. Ogromnym plusem naturalnego drewna jest również możliwość cyklinowania, dzięki któremu podłoga wygląda jak nowa. Podłoże drewniane nadaje też wnętrzu charakteru, a całej aranżacji – nieco luksusowości.

Dlaczego warto dbać o podłogi drewniane?

Podłogi drewniane są bardzo trwałe i mogą wyglądać świetnie przez naprawdę długi czas, ale wymagają też odpowiedniej pielęgnacji. Dlaczego drewno tyle wymaga? Przede wszystkim warto pamiętać, że jest to materiał naturalny, który może ulec ścieraniu, wyblaknięciu lub przebarwieniu. Aby tego uniknąć, warto poznać zasady pielęgnacji podłoża z drewna. Stosowanie specjalnych środków podczas sprzątania sprawi, że podłoże stanie się z czasem bardziej odporne na kolejne zabrudzenia, a dodatkowo nabierze też „odporności” na ewentualne zamoczenia. Jak powszechnie wiadomo, nadmiar wody ma negatywny wpływ na drewno, więc podczas mycia podłóg należy dbać o dobre odciskanie mopa. Dbanie o podłogi drewniane ma na celu to, aby jak najdłużej wyglądały pięknie i były w 100% funkcjonalne.

Podłoga drewniana: na jaki materiał postawić?

Rodzaj drewna, z jakiego jest zrobiona podłoga ma znaczenie dla jej dalszej konserwacji. Twarde drewno jest z reguły trwalsze i wymaga mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych niż to uznawane za bardziej miękkie. Bardzo dobrym wyborem będzie solidny parkiet dębowy, podłoga z buku, graba czy jesiona, ale można też wykorzystać iroko, merbau, teak czy doussie. Parkiet wykonany z takich desek będzie bardziej odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, dlatego też jest to doskonały wybór do pomieszczeń, które są często uczęszczane – np. kuchnia, korytarz albo przedpokój. Czy oznacza to, że podłoga z olchy, wiśni albo jodły, modrzewia czy sosny nie jest dobrym pomysłem? Oczywiście, że nie – te rodzaje drzew również świetnie nadają się na parkiet, ale ze względów praktycznych lepiej będzie wybrać je do pokojów, w których narażenie na ewentualne uszkodzenia jest mniejsze.

Kolor paneli podłogowych można dopasować do innych barw w pomieszczeniu, np. do obudowy okien czy drzwi wewnętrznych.

Kolor paneli podłogowych można dopasować do innych barw w pomieszczeniu, np. do obudowy okien czy drzwi wewnętrznych.

Misja „czysta podłoga” – jak powinno się myć drewniany parkiet?

Praktyka pokazuje, że wilgoć oraz piasek to dwa najgorsze zagrożenia dla podłóg drewnianych, dlatego też utrzymywanie parkietu w czystości jest bardzo ważne. Warto zadbać o regularne osuszanie i wycieranie podłogi w przedpokoju zwłaszcza zimą i podczas deszczowej pogody, kiedy to łatwo o to, by na butach wnieść do mieszkania śnieg czy po prostu wodę. Myjąc podłogę z drewna należy używać płaskiego mopa, który nie jest mokry, a jedynie wilgotny. Bardzo zaleca się również całkowite osuszanie podłoża po umyciu. Dodatkowo warto stosować też odpowiednie detergenty – właściwe dla rodzaju drewna. Co prawda, po lakierowaniu podłoga jest bardziej odporna na uszkodzenia, ale wilgoć jest dla niej zawsze dużym zagrożeniem, dlatego też warto stale stosować zasadę „im mniej wody podczas mycia, tym lepiej”. Nadmiar płynów może powodować pęcznienie i wypaczanie desek, a przez to wszystko – konieczność ich wymiany lub renowacji.

Podłoga z litego drewna jest obecnie bardzo popularna i znakomicie wpisuje się w trendy wnętrzarskie, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Podłoga z litego drewna jest obecnie bardzo popularna i znakomicie wpisuje się w trendy wnętrzarskie, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Ogrzewanie podłogowe kontra parkiet z drewna: czy to da się połączyć?

Wilgotność w pomieszczeniu stanowi ważny czynnik, jeżeli chodzi o pielęgnację podłogi drewnianej. Ważne, by była ona odpowiednia, najlepiej w granicach pomiędzy 45 a 60%. Ważna jest też temperatura – najkorzystniej działa przedział 18-24 stopni Celsjusza. Czy to oznacza zawsze konieczność rezygnacji z popularnego i wygodnego ogrzewania podłogowego? Niekoniecznie, ale jeżeli chcesz je zamontować, postaw na parkiet z drewna o lepszej higroskopijności i niskim współczynniku skurczu. Warto pamiętać o tym, że materiał naturalny, jakim jest drewno rozszerza się oraz kurczy na wskutek temperatury i jest to normalne zjawisko. Planując instalację ogrzewania podłogowego, warto zdecydować się na podłogę z drzew takich jak dąb, jatoba, akacja, merbau albo sucupira.

Dobrze dobrana podłoga w pokoju może zupełnie zmienić jego charakter.

Dobrze dobrana podłoga w pokoju może zupełnie zmienić jego charakter.

Ochrona przed porysowaniem na 100%, czyli jak dbać o parkiet?

Obok mycia i regularnego sprzątania bardzo ważna jest też odpowiednia ochrona podłogi drewnianej przez zarysowaniami. W tym celu zdecydowanie warto o to, by w mieszkaniu nie chodzić w butach na obcasie, a w szczególności w szpikach, które mogą mocno porysować drewno. Posiadając kota albo psa, warto pamiętać o regularnym podcinaniu pazurków, by zwierzęta domowe nie uszkodziły parkietu. Dobrym pomysłem będzie również odpowiednie zabezpieczenie mebli. Filcowe podkładki pod szafę, fotele, kanapę czy łóżko to nieduży wydatek, a naprawdę może się opłacić. Warto przy tym pamiętać, że filc się zużywa i co jakiś czas warto jest zmienić podkładki na nowe, aby podłoga drewniana stale była bezpieczna.

Salon ArtCore
ul Sokołowska 9/u6
01-142 Warszawa

Maciej Sybicki
tel. 500-511-888
https://artcorestudio.pl/kontakt