Czym sushi wyróżnia się na tle innego jedzenia? – kilka ciekawych uwag

Sushi to danie wywodzące się z kuchni azjatyckiej, które na przestrzeni czasu opanowało niemalże cały świat. Można zamówić je w wielu restauracjach oferujących tego rodzaju przysmaki, a nawet zakupić w niektórych sklepach spożywczych.

Często ludzie lubiący sushi nawet nie zdają sobie sprawy, że zajadają się surową rybą i wodorostami. Z reguły ten rodzaj dania uważany jest za ekskluzywny, więc mając okazję każdy chętnie go próbuje. Oczywiście, w jedzeniu powyższych składników nie ma absolutnie nic złego i dobrze przyrządzone potrawy tego rodzaju są rajem dla podniebienia. Poniżej postaramy się opisać rodzaje sushi i zwizualizować, czym różni się ono od innych posiłków, możliwych do zjedzenia w naszym kraju.

Czym jest sushi?

Sushi to dokładniej mówiąc potrawa japońska, w której podstawowym składnikiem jest gotowany ryż, zaprawiony zalewą z octu ryżowego. Dodatkami uzupełniającymi i nadającymi charakterystycznej esencji smaku są natomiast owoce morza, Nori, warzywa, ryby bądź niekiedy grzyby.

Forma sushi jest absolutnie różnorodna. Nie można scharakteryzować jej wyłącznie jako ulepionej z ryżu formy z wepchniętymi do środka składnikami. Często spotkamy je również w towarzystwie Tamago, czyli japońskiego omleta, tworzonego poprzez zwinięcie ze sobą kilku warstw sprasowanych jajek. Oprócz samych kawałków sushi, istotny jest jeszcze dobór dodatków. Najczęściej stosuje się sos sojowy, jednak wielbicielom ostrych smaków zaleca się chrzan wasabi.

Czym sushi wyróżnia się na tle innych potraw?

Z pewnością, japońskiej potrawie nie można zarzucić monotonności. Mówi się, że sushi jest jednym z najbardziej urozmaiconych dań światowej kuchni. Wpływ ma na to zarówno liczba składników spotykanych w potrawie, jak i ilość samych kategorii. Do nich możemy zaliczyć:

  • Futomaki – wieloskładnikowe rolki owinięte płatem Nori
  • Hosomaki – jednoskładnikowe rolki z płatem Nori
  • Sashimi – kawałki surowej ryby luzem
  • Nigiri – prostopadłościenna forma ryżu z płatem ryby na zewnątrz
  • Temaki – składniki zawinięte w formę rożka
  • Gunkun – Płat Nori zawinięty w rolkę z drobnymi składnikami

Można śmiało się spierać, że nawet pizza włoska może mieć więcej odmian. Sushi to natomiast potrawa, którą możliwe jest najedzenie się, próbując tym samym wszystkich pozycji. Składa się z małych kawałków poszczególnych rodzajów, co umożliwia wspólne jedzenie ze znajomymi. Zgodnie z kulturą Dalekiego Wschodu, sushi można spożywać pałeczkami bądź rękami. W Polsce istnieje wiele restauracji azjatyckich, w których możliwe jest spróbowanie omawianej potrawy. Nie mając jednak ochoty na wyjście z domu, dostępne jest także sushi w Warszawie z dostawą, oferowane chociażby przez Oto Sushi.

Jakie ryby i owoce morza znajdziemy w sushi?

Ilość ryb, które możemy spotkać w sushi jest naprawdę ogromna. Najczęściej stosowaną i najbardziej neutralną jest oczywiście łosoś. Może występować w formie zarówno surowej, jak i pieczonej. W naszym kraju, często wykorzystywany jest także tuńczyk i ryba maślana. Niemniej można natrafić również na węgorza. Z owoców morza wyróżnia się przede wszystkim krewetki, kalmary, sardynki i ośmiornice.

Jakie ryby i owoce morza znajdziemy w sushi?