Napowietrzanie wody jest bardzo ważne w przypadku wszystkich zbiorników. Proces ten pomaga zredukować ilość glonów czy mułu, a tym samym poprawia jakość wody w stawach, oczkach wodnych czy jeziorach. Jakie są inne zalety, dla których warto zainwestować w systemy napowietrzania wody?
Na czym polega napowietrzanie stawów?
Napowietrzanie stawu polega na aktywnym wprowadzaniu dodatkowej dawki powietrza do akwenu. Proces ten ma za zadanie nasycić wodę tlenem, który jest niezwykle potrzebny wszystkim zbiornikom z wodą stojącą. Napowietrzanie stawów umożliwia tlenową biodegradację zanieczyszczeń, przez co bezpośrednio wpływa na jakość wody.
Napowietrzanie zbiorników wodnych przeprowadza się przy użyciu aeratorów. Są to specjalne maszyny, które mieszają powietrze z cieczą. Urządzenia te występują w różnych wersjach. Na rynku dostępne są m.in. aeratory powierzchniowe, pływające czy zatapialne.
Każde z urządzeń oferuje inny system napowietrzania, który sprawdza się w konkretnych warunkach. Przykładowo modele powierzchniowe najlepiej spisują się w jeziorach i stawach. Natomiast zatapialne aeratory są optymalnym rozwiązaniem do zbiorników o nieco mniejszej powierzchni.
Dlaczego napowietrzanie stawu ma właściwości zabezpieczające?
Napowietrzanie stawu przynosi wiele pozytywnych rezultatów, które pomagają zabezpieczyć wodę przed zanieczyszczeniami oraz skutkami ich występowania. Do największych zalet utleniania wody należy zaliczyć m.in. zmniejszenie ilości mułu składającego się z obumarłych mikroorganizmów, odchodów ryb czy fragmentów roślin.
Wszystkie te składniki sprawiają, że woda w stawie staje się mętna i zaczyna brzydko pachnieć. Aby uniknąć tych nieprzyjemności, należy zwiększać zawartość tlenu, a także usprawniać krążenie wody. Takie działania wpłyną na produkcję bakterii tlenowych, które zużywają obumarłe składniki odżywcze i ograniczają gromadzenie się mułu.
Napowietrzanie stawu wpłynie też pozytywnie na redukcję rozwoju glonów i chwastów. Odpowiednia ilość tlenu oraz cyrkulacja wody sprawią, że niepożądane rośliny nie będą miały dostępu do składników napędzających ich wzrost.
Warto pamiętać, że eliminacja glonów czy mułu nie wpływa tylko na przejrzystość wody. Działania te są również bardzo ważne dla życia ryb. Zabrudzony staw stanowi nieprzyjemne środowisko do funkcjonowania zwłaszcza w zimowych warunkach. Jeśli zbiornik zamarznie, to gazy produkowane przez nieusunięte szczątki organiczne zostają zatrzymane pod krą. W takim przypadku ryby mogą zacząć się dusić i w konsekwencji pomrzeć.