Listwy przypodłogowe — jakie wybrać odpowiednie?

Panele, parkiet czy wykładzina, choć wydaje się, że całkowicie odpowiadają za wygląd podłogi w pomieszczeniu, to jeżeli nie zostaną właściwie wykończone, efekt finalny może nie spełniać naszych wymagań. Dlatego tak ważnym elementem stanowiącym „kropkę nad i” w kwestii aranżacji podłogi są listwy przypodłogowe. Na rynku dostępnych jest wiele ich modeli w różnej kolorystyce wykonanych na przykład z polistyrenu, ale i MDF, a nawet aluminium. Jak wybrać odpowiednie? Podpowiadamy.

Z jakiego materiału wybrać listwy przypodłogowe?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów listew przypodłogowych, które wykonane są z różnych materiałów. Najczęściej jednak w sprzedaży możemy spotkać modele z PCV lub z polistyrenu. Wśród ich zalet wymienia się stosunkowo niską cenę, dużą dostępność, a także dobrą trwałość. Elementy te bardzo łatwo można zamontować i zdemontować, a dodatkowo posiadają ukrytą we wnętrzu rynienkę, która pozwala na poprowadzenie w listwach na przykład kabli.

Kolejny materiał, z którego często wykonywane są listwy przypodłogowe to MDF. W tym przypadku ich wierzchnia warstwa pokryta jest specjalną okleiną w dowolnym kolorze, choć najczęściej w sprzedaży można znaleźć modele białe. Z kolei listwy metalowe wykonywane są z aluminium. Ze względu na ich dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne, świetnie sprawdzą się nie tylko w domach, ale także obiektach użyteczności publicznej. Dodatkowo ich nowoczesny design sprawia, że doskonale podkreślają również podłogę z płytkami ceramicznymi.

Do czego dopasować listwy przypodłogowe?

Listwy przypodłogowe można dopasować do kolorystyki podłogi, albo ściany. Wiele osób decyduje się również na uniwersalny kolor tego produktu, który pasuje do wszystkiego, czyli biel. W tym pierwszym przypadku listwy stapiają się z podłogą, jednak mogą optycznie obniżać wysokość pomieszczenia. W drugim z kolei bardzo ciężko jest dopasować listwę w odcieniu identycznym jak ściana, dlatego inwestorzy w takiej sytuacji najczęściej zmuszani są do pomalowania listwy.

Białe listwy przypodłogowe z kolei są uniwersalne, minimalistyczne, ponadczasowe i pasują do każdej podłogi, a także stylu wnętrza. W pomieszczeniach takich jak salon czy sypialnia, zwłaszcza urządzonych w klimacie glamour lub klasycznym, można pokusić się o frezowane listwy, które mogą być dodatkowo dopasowane na przykład do wykorzystanej we wnętrzu sztukaterii. Z kolei w nowoczesnych pomieszczeniach najlepiej postawić na proste, minimalistyczna fasony w neutralnym, stonowanym kolorze bez żadnych dodatkowych wzorów. Listwy przypodłogowe można znaleźć na Stdekor.