Kim jest podolog i kiedy się do niego wybrać?

Podologa odróżnia od kosmetyczki medyczny wymiar pracy. Jest to specjalista z zakresu diagnostyki, profilaktyki i leczenia stóp oraz paznokci. Sprawdźmy, kim jest podolog, jakie są jego kompetencje i kiedy warto udać się do niego z wizytą.

Kim jest podolog?

Podolog diagnozuje wszelkie zmiany chorobowe, schorzenia i dolegliwości, stóp i paznokci, z którymi borykają się pacjenci. Zajmuje się ich profilaktyką i leczeniem. Klienci najczęściej zgłaszają się z takimi problemami jak grzybica stóp, kurzajki i brodawki, wrastające paznokcie, haluksy czy odciski. Choć podolog nie zajmuje się praktyką lekarską, jest ekspertem, którego zakres wiedzy pozwala na poprawne identyfikowanie chorób dotykających stopy. Gabinet podologiczny Warszawa zajmuje się nie więc tylko ich zdrowiem, ale też estetyką.

Czym się różni kosmetyczka od podologa?

Podstawowym zabiegiem jest pedicure leczniczy, który nie tylko złagodzi i wykuruje problem w obrębie stóp, ale też zrelaksuje. Z tego względu zabieg dedykowany jest osobom zmagającym się z cukrzycą, z żylakami, koślawością paluchów, płaskostopiem, ale też kobietom w ciąży, osobom otyłym, sportowcom i kobietom. Zobacz, przy jakich jeszcze zabiegach polecany jest zabieg. Jedno jest pewne – usługi kosmetyczki koncentrują się tylko na krótkotrwałym zakryciu zmian, z kolei podolog będzie szukał głębiej.

Na czym polega podstawowy zabieg podologiczny?

Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i po ocenie stanu jego skóry i paznokci podolog zajmie się dezynfekcją stóp, obcięciem i wyrównaniem płytki paznokciowej, usunięciem zgrubień z pięt, podeszew stóp, paliczków oraz z przestrzeń między skóra a paznokciami. Ponadto dobrze odpowiedni preparat pielęgnujący.

Jakie cechy powinien mieć dobry podolog?

Doby podolog jest zazwyczaj kosmetologiem ze specjalnością podologiczną i praktyką. Dobrze, aby dysponował licznymi kursami i szkoleniami z zakresu pielęgnacji zdrowia sto i paznokci oraz cieszył się dobrą opinią wśród klientów.

Ponadto powinien wykazywać się empatią i szacunkiem dla klienta, szczegółowością w zadawaniu pytań, sumiennością i odpowiedzialnością, Nie wolno mu oceniać ani komentować. Powinien zadbać o życzliwą atmosferę podczas wywiadu i zabiegu.

Kiedy udać się z wizytą?

Rozważ wizytę u podologa, jeśli zauważysz następujące zmiany:

  • ograniczenia ruchowe stawów i kości,
  • zmiany skórne,
  • zmiany na paznokciach,
  • odciski,
  • kurzajki,
  • brodawki,
  • wzrastające paznokcie.

Jak przygotować się do wizyty?

Pamiętając, że czeka nas wywiad, odnośnie historii naszych chorób i aktualnych dolegliwości, warto zabrać ze sobą listę przyjmowanych leków, suplementów oraz pamiętać, aby odpowiadać szczerze i wyczerpująco. Dysponując szczegółowymi danymi, podolog lepiej rozpozna problem, jego źródło i wyznaczy sposób leczenia. Bezpośrednio przed wizytą powinno się odświeżyć stopy, nie nakładać na nie żadnych preparatów leczniczych i kosmetycznych, nie wykonywać żadnych zabiegów w obrębie paznokci i stóp prócz zmycia lakieru.

Pierwsza wizyta może wiązać się ze stresem, lecz pamiętajmy, podolog to specjalista, który powinien kierować się dobrem klienta. Przy dobrej współpracy między nim a klientem, efekty mogą zmienić nasze życie na lepsze.