Czemu warto zasięgnąć po pomoc psychologa?

Niekiedy w naszym życiu mają miejsce zdarzenia, które uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie. Stres, lęki, traumy i kumulujące się problemy mogą prowadzić do depresji, nerwic lub innych zaburzeń, które odbierają radość z życia. Osobą, która może pomóc jest psycholog. Czy warto sięgnąć po jego pomoc?

Skąd bierze się potrzeba wizyty u psychologa?

Życie gna do przodu a my wraz z nim, mierząc się po drodze z różnymi problemami. Niekiedy jest ich tak dużo, że nie jesteśmy w stanie dłużej sobie z nimi radzić. Nasz organizm odmawia posłuszeństwa, psychika nie wytrzymuje napięć, tracimy chęć do życia, stajemy się apatyczni i wycofani. A to tylko wierzchołek góry lodowej...

Niektórzy z nas nie mają też czasu na relaks. Brakuje im wyciszenia, chwili bez problemów. Zdarza się także, że nie mamy z kim o nich porozmawiać ani wyrzucić z siebie tego, co nas boli. Niektórzy też nie radzą sobie z bolesnymi przeżyciami z przeszłości, które wpływają na ich aktualne życie. W każdej z tych sytuacji powinniśmy poszukać pomocy.

W czym pomoże psycholog?

Rolą psychologa jest pomóc rozwiązać problem i przepracować traumy. Pomocna w tym jest także psychoterapia indywidualna (albo grupowa) na którą może skierować właśnie psycholog. Do jego zadań należy także wzmocnienie mocnych stron pacjenta oraz pomoc w spojrzeniu na problemy z innej strony i przejęcie nad nimi kontroli.

Dzięki rozmowie z psychologiem możemy się od nich zdystansować, znaleźć ich rozwiązanie lub nauczyć się żyć z tymi, których rozwiązać się nie da. U psychologa nauczymy się przezwyciężać nasze lęki, rozwijać nowe umiejętności społeczne a także radzić sobie ze stresem. Dzięki niemu „ruszymy z miejsca” i zaczniemy poprawiać nasze życie.

Kiedy sięgnąć po pomoc psychologa?

Jeśli widzimy, że nie radzimy sobie z problemami, zaczynają nas one przytłaczać i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, powinniśmy rozważyć udanie się po pomoc. Niekiedy wystarczy wbić w Internet hasło np. psycholog Warszawa, aby znaleźć odpowiedniego specjalistę. Nie jest to więc trudne zadanie.

Po pomoc zwróćmy się także wtedy, gdy nie potrafimy uwolnić się od bolesnych wspomnień, przeżyć, gdy nie jesteśmy wstanie poukładać naszego życia po jakimś traumatycznym wydarzeniu. Albo gdy cierpimy na lęki, fobie czy nerwice. Nie zwlekajmy z udaniem się po pomoc, bowiem niewielkie problemy mogą z czasem przerodzić się w poważne choroby i zaburzenia.

Na czym polega pomoc psychologa?

Idąc do psychologa nie spodziewajmy się, że ten da nam gotowe recepty na nasze problemy. Albo że po kilku rozmowach odnajdziemy remedium na wszystkie nasze bolączki. Wizyta opiera się bowiem na poznaniu problemu oraz na przepracowaniu tego, co nas dręczy. Oznacza więc zmierzenie się z problemem a nie jego ominięcie.

Często też dopiero podczas wizyty uświadamiamy sobie realną przyczynę naszych kłopotów lub tego, jacy jesteśmy. Pomoc psychologiczna niejednokrotnie wiążę się z powrotem do przeszłości, odgrzebywaniem tego, co zakopaliśmy, a co dalej daje o sobie znać. Jednak rozmowy ze specjalistą przynoszą najczęściej pozytywne efekty.

Jak pomoże psycholog?

Zazwyczaj na samym początku psycholog poznaje pacjenta, jego osobowość i problemy. Pozwoli mu to postawić poprawną diagnozę a następnie wdrożyć odpowiedni rodzaj pomocy. Może to być terapia indywidualna lub grupowa czy wsparcie psychologiczne. Niekiedy też konieczne może okazać się skierowanie na konsultacje do psychiatry.

Pacjent, który zostanie zdiagnozowany, przestanie czuć się bezradny i osamotniony ze swoim problemem. Psycholog jest bowiem osobą, która go nie zaneguje. Pozwoli to pacjentowi, zacząć na nowo budować poczucie swojej wartości, wiedząc przy okazji, że jest przy nim ktoś na kogo może liczyć i komu może zaufać.

Psycholog z okolicy czy spoza?

Niektóre osoby obawiają się skorzystać z pomocy miejscowych psychologów. Boją się stygmatyzacji najbliższego otoczenia. Dlatego te osoby, które wolą pozostać anonimowe, mogą poszukać pomocy w innym mieście. Zapewni im to dodatkowy komfort psychiczny, który na pewno korzystnie wpłynie na ich samopoczucie.