Kiedy warto stosować pończochy na żylaki?

Żylaki to coraz częstsze schorzenie, które dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Często jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale również zdrowotnej. Dlatego warto wcześniej zapobiec powstawaniu żylaków i podjąć odpowiednie działania. 

Pończochy na żylaki to uciskowe produkty medyczne, które stosuje się podczas niewydolności żylnej kończyn dolnych, a także profilaktycznie, aby zapobiec powstawaniu tego schorzenia. 

Z poniższego artykułu dowiesz się, kiedy warto stosować pończochy na żylaki oraz jak działają te produkty medyczne. 

Pończochy na żylaki – w profilaktyce i leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej

Pończochy na żylaki dedykowane są przede wszystkim osobom, u których zdiagnozowano przewlekłą niewydolność żylną lub są narażone na powstawanie tego schorzenia. 

  • Stosowanie pończoch profilaktycznie

Produkty uciskowe, takie jak pończochy warto stosować profilaktycznie, aby zapobiec powstawaniu nieestetycznych, a także niebezpiecznych zmian żylnych w kończynach dolnych. 

  • Stosowanie pończoch w leczeniu żylaków

Pończochy na żylaki warto stosować w przypadku:

  • występowania przewlekłej niewydolności żylnej;

  • opuchlizny nóg;

  • uczucia ciężkich i zmęczonych nóg;

  • złego krążenia w kończynach dolnych;

  • występowania obrzęków.

Warto zaznaczyć, że pończochy nie likwidują żylaków, są jednak w stanie zahamować lub znacznie spowolnić proces ich powstawania oraz zapobiegają powstawaniu nowych zmian.  

Pończochy na żylaki – jak działają?

Pończochy na żylaki to nieinwazyjny i bezpieczny sposobem leczenia chorób układu żylnego kończyn dolnych. Zadaniem produktów uciskowych jest wywieranie odpowiedniego stopniowanego ucisku na nogi i poprawienie funkcjonowania żył. 

Produkty uciskowe wspomagają przepływ krwi w kończynach dolnych poprzez wywieranie nacisku na żyły. Takie działanie usprawnia krążenie krwi i zapobiega zaleganiu krwi i tworzeniu żylaków.

Pończochy należy zakładać z samego rana, gdy nogi są wypoczęte oraz zdejmować przed pójściem spać. Zależnie od rodzaju schorzenia lub w celu profilaktycznym stosuje się pończochy o innym stopniu kompresji. Siła ucisku wyrobu jest określona w mmHg. Im wyższy stopień, tym produkt wywołuje mocniejszy ucisk. Wyróżniamy 4 stopnie kompresji:

  • I stopień kompresji 18 – 21 mmHg – produkty o tym stopniu ucisku stosowane są zarówno profilaktycznie, jak i przy leczeniu Przewlekłej Niewydolności Żylnej (PNŻ)

  • II stopień kompresji 23 – 32 mmHg – pończochy II stopnia. Stosowane są w leczeniu niewielkich i większych zmian żylnych, jak również po zabiegach inwazyjnych usuwania żylaków.

  • III stopień kompresji 34 – 46 mmHg – stosowane podczas leczenia przewlekłej niewydolności żylnej ze zmianami skórnymi z nią związanymi.

  • IV stopień kompresji > 49 mmHg – produkty o 4. stopniu kompresji wykorzystywane podczas leczenia ciężkiego zespołu pozakrzepowego i nieodwracalnych obrzęków limfatycznych.

Dobór odpowiedniego stopnia ucisku zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania zmian żylnych, dlatego pończochy dobiera się indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Przy pierwszym stosowaniu II stopnia kompresji i wyżej należy skonsultować się z lekarzem specjalistą. 

Aby pończochy na żylaki odpowiednio spełniały swoją funkcję, muszą być prawidłowo dobrane do indywidualnych potrzeb każdego klienta. Dodatkowo tylko regularne stosowanie produktów przyniesie zamierzone efekty.