Telefon z dobrym aparatem - na co zwracać uwagę, poszukując smartfonu do fotografii?

Wśród wielu funkcji współczesnych smartfonów jedną z najważniejszych jest możliwość wykonywania fotografii i rejestrowania filmów. W ostatnich dwudziestu latach technologia fotografii komórkowej dokonała ogromnego przeskoku. Dziś dobry aparat jest nie tyle ciekawym dodatkiem do telefonu, co raczej podstawowym elementem, które decydują o sukcesie (lub nie!) urządzenia. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wybieraniu smartfona do fotografii.

Uwaga na początek

Zanim przejdziemy do omawiania poszczególnych kryteriów wyboru, musisz wiedzieć jedno: choć fotografia komórkowa stoi dziś na doskonałym poziomie, pewnych granic wciąż nie jest w stanie przekroczyć. Nadal mówimy o dodatku do urządzenia, o narzędziu celowo pomniejszonym do jak najbardziej kompaktowych wymiarów. Pod wieloma względami smartfon nie jest w stanie zastąpić profesjonalnej lustrzanki cyfrowej, aparatu dla profesjonalistów. Dlatego jeżeli szukasz sprzętu np. w celu wykonania zaawansowanej sesji zdjęciowej na użytek zawodowy, sprawdź, co ma do zaoferowania wypożyczalnia sprzętu fotograficznego w Warszawie Panda Rent. Przekonaj się, że w wielu sytuacjach wynajem opłaca się bardziej niż celowe kupowanie smartfona klasy premium w przedziale cenowym od 4-5 tys. zł w górę.

Wróćmy jednak do kryteriów oceny smartfonów pod kątem stosowanych w nich aparatach fotograficznych.

Rozmiar matrycy

Zależność jest prosta: większa matryca oznacza więcej światła, a wtedy jakość fotografii naturalnie się powiększa.

Jasność obiektywu

Jaśniejsze obiektywy to takie, w których pojawia się mniej szumów, szczególnie przy fotografiach wykonywanych w ograniczonych warunkach oświetleniowych, np. nocą.

Stabilizacja

Aparaty cyfrowe wyposaża się w mechanizm stabilizacji optycznej. Zwiększa to szanse na mniej poruszonych, a więcej bardzo wyraźnych zdjęć.

Megapiksele

Od wielu lat wśród użytkowników telefonów pokutuje mylne przeświadczenie, że o jakości zdjęć decyduje liczba megapikseli aparatu. Producenci prześcigają się w tym parametrze. Jeszcze kilkanaście lat temu aparat 5 czy 8 Mpix robił kolosalne wrażenie, dziś na rynku funkcjonują urządzenia reklamowane jako 16, 48 czy nawet 108 Mpix. Nie powinno to jednak przesłaniać innych parametrów, np. stosunku Mpix do wielkości matrycy.

Inne parametry

Jeśli wnikasz w specyfikację techniczną smartfonów reklamowanych jako doskonałe do fotografowania i filmowania, docierasz do informacji na temat autofocusa czy diody doświetlającej. Nowoczesne smartfony urządzenia są też wyposażane w kilka aparatów, np. obiektyw szerokokątny czy dodatkowy moduł do zdjęć monochromatycznych. Musisz też uważnie porównać funkcje poszczególnych smartfonów. W ostatnich latach producenci coraz chętniej sięgają np. po mechanizmy sztucznej inteligencji, która poprawia jakość zdjęć na podstawie przetwarzania danych i algorytmów.

Jakość samego telefonu

Interesująca specyfikacja techniczna aparatu powinna iść w parze z jakością pozostałych komponentów smartfona. Od dobrego urządzenia mobilnego należy oczekiwać dużej pamięci operacyjnej, szybkiego procesora i pojemnej baterii. Dopiero, gdy „wszystko się zgadza”, można liczyć na odczuwalnie lepszą jakość fotografii.

W ramach podsumowania trzeba jednak przypomnieć, że do wielu profesjonalnych zastosowań wciąż najlepszym sprzętem są lustrzanki cyfrowe czy bezlusterkowce. Jeśli potrzebujesz aparatów z wysokiej półki, ale nie chcesz i nie potrzebujesz ich kupować, sprawdź ofertę wypożyczalni aparatów w Panda Rent, które są dostępne pod adresem https://www.panda-rent.pl/aparaty-fotograficzne/.