Ogrody zimowe — miejsca idealne do relaksu

Mieszkańcy Północy już dawno poradzili sobie z mroźną zimą. Mimo że nie zmienią klimatu, w którym żyją, to przynajmniej potrafią zapewnić sobie przytulne domy. Ich sposobem, aby pokonać szarugi i mroczne dni, są ogrody zimowe. Dzisiaj i nasza architektura czepie z nich to, co najlepsze. 

Zdecyduj się na ogród zimowy w swoim domu. To pomieszczenie pełne światła i przestrzeni pozwoli Ci spędzać czas w otoczeniu natury, niezależnie od pory roku. 

Ogrody zimowe, czyli dawne oranżerie i pomarańczarnie

W XVIII wieku ogrody zimowe nazywane były oranżeriami lub pomarańczarniami. Ich zadaniem była ochrona egzotycznej roślinności przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Oranżerie budowano głównie od strony południowej, tak, aby słońce docierało do ciepłolubnych drzewek pomarańczowych i cytrynowych. 

Ogrody zimowe były w dawnych czasach również miejscami spotkań arystokracji. To tam urządzano zabawy, happeningi i oglądano spektakle teatralne. Powstawały najczęściej w ogrodach pałacowych, parkach lub tuż obok rezydencji królów. 

Obecnie przeznaczenie ogrodów zimowych uległo zmianie. Owszem, są także miejscem, gdzie hoduje się roślinność, jednak służą głównie do wypoczynku. Nierzadko stają się także najpiękniejszymi zakątkami domu. Dzięki ogrodom zimowym poprawisz bilans cieplny w innych pomieszczeniach oraz podniesiesz wartość rynkową swojej posesji. 

Ogród zimowy — miejsce relaksu i spotkań z bliskimi

Ogrody zimowe mogą pełnić funkcję salonu, jadalni lub gabinetu. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i upodobań. Ogród zimowy to doskonałe miejsce, aby zrelaksować się, obserwując, jak za ogromnymi przeszkleniami natura maluje piękne pejzaże. Zimą widać ośnieżone wierzchołki drzew, wiosną i latem — rozkwitające kwiaty i krzewy, a jesienią — barwne liście, które tworzą miękki dywan na ogrodowej ścieżce.

W ogrodzie zimowym, który zaadaptujesz na jadalnię, możesz celebrować ważne wydarzenia w życiu Twoim i Twoich bliskich — święta, rocznice i jubileusze. 

Miło jest także usiąść na wygodnej kanapie w przeszklonym pomieszczeniu i delektować się smakiem wybornej kawy. A jeśli przyjdzie chęć — oddać się lekturze książki lub gazety. 

Jak zaaranżować ogród zimowy?

Meble z rattanu lub technorattanu to jedna z propozycji do ogrodu zimowego. Wraz z otaczającą roślinnością stworzą egzotyczny klimat. Jeśli jednak wolisz klasyczną stylistykę, postaw na wygodną kanapę, fotele i solidny dębowy lub mahoniowy stół. Całości dopełnią miękkie dywany, kryształowy żyrandol i ozdobne bibeloty. 

Romantyczne wnętrze zaaranżujesz, kiedy wprowadzisz do niego nieco światła. Na podłodze i na stolikach ustaw małe latarenki lub lampiony. Przydadzą się kolorowe poduszki i pled, który niedbale zarzucisz na sofę. 

Oczywiście ogród zimowy urządzisz także w stylistyce nowoczesnej. Wtedy zainwestuj w futurystyczne krzesła od znanych projektantów i minimalistyczne dodatki. Dobrym rozwiązaniem okażą się także kontrasty — zestaw ze sobą biały dywan i czarne meble lub odwrotnie. Taka aranżacja sprzyja wyciszeniu i kontemplacji. 

Roślinność w ogrodzie zimowym

Wybór roślinności do ogrodu zimowego jest uzależniony od takich czynników, jak lokalizacja pomieszczenia. Najbardziej nasłonecznione są ogrody zimowe usytuowane od strony południowej i wschodniej. Ekspozycję na słońce dobrze zniosą wszystkie rośliny ciepłolubne. Należą do nich cytrusy, ale także storczyki, oleandry, paprocie, aloes czy ananas. 

Jeśli Twój ogród zimowy zbudowano od strony wschodniej lub zachodniej, ale za to jest on ogrzewany, możesz pokusić się o palmy, filodendrony, skrzydłokwiaty i figowce. Mało wymagający pod względem światła i ciepła jest także bluszcz, który pięknie wije się wokół ścian (doskonale pasuje do stylistyki romantycznej). 

Spraw, aby Twój ogród zimowy przykuwał uwagę. Kto wie, być może nawet stanie najprzytulniejszym miejscem domu? Zaaranżuj wnętrze według swojego gustu i potrzeb. 

Pamiętaj, że współczesne ogrody zimowe buduje się z nowoczesnych materiałów, więc łatwo je dopasować do architektury rezydencji. Jeśli zdecydujesz się na dodatkowe, przeszklone pomieszczenie, zyskasz relaksacyjny i cichy zakątek. Wprost idealny, aby w otoczeniu natury przetrwać chłodniejsze pory roku.

Sprawdź naszą stronę https://verandino.pl/