Nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie: na jakich deweloperów zwrócić uwagę?

Nikogo nie zdziwi fakt, że największy rynek nieruchomości pod względem różnorodności ofert, liczby budowanych obiektów i wysokiego poziomu sprzedaży lokali znajduje się w stolicy. W Warszawie swoje realizacje posiada większość czołowych deweloperów w Polsce. Dzięki temu, osoby planujące zakup swojego mieszkania w tym mieście mogą liczyć na bardzo szeroki wybór i to w wielu dzielnicach. Przy podejmowaniu decyzji o własnym M z rynku pierwotnego, warto zastanowić się także, który deweloper będzie najlepszy, a jego propozycje lokalowe zgodne z własnymi oczekiwaniami.

Jak szukać sprawdzonego dewelopera?

Mimo niepewności gospodarczej wywołanej pandemią Covid-19 polski rynek nieruchomości charakteryzował się dobrą koniunkturą, oferując m.in. nowe inwestycje mieszkaniowe. Warszawa należała do tych najbardziej aktywnych, gdyż w drugim kwartale 2021 r. o 61,6% wzrosło wydanie pozwoleń dla deweloperów na budowę mieszkań w porównaniu z analogicznym okresem w poprzednim roku – czytamy w raporcie „Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Warszawie i aglomeracji warszawskiej w II kwartale 2021 r.” przygotowanym przez Narodowy Bank Polski. Warszawiacy na brak ofert mieszkaniowych nie powinni narzekać, jednak oprócz poznania szczegółów, do rozważenia jest też kwestia wyboru dewelopera. Co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy? Oto najważniejsze kwestie:

  • wiarygodność dewelopera (dane firmowe, sposoby kontaktu, strona internetowa),
  • poprzednie i obecne realizacje, także te w innych miastach,
  • stopień wyprzedania mieszkań i lokali użytkowych,
  • korzystanie z nowoczesnych rozwiązań budowlanych, a także wprowadzanie innowacji do pomieszczeń,
  • biuro sprzedaży (poznanie lokalizacji, dostępności doradców, umówienie pierwszego spotkania z zamiarem sprawdzenia szczegółów oferty).

Jeśli któryś z tych obszarów wzbudził nasze obawy, to jest to przesłanka, aby nie rozpoczynać współpracy z takim inwestorem. Na szczęście, wraz z wejściem do życia ustawy deweloperskiej zmniejszyło się ryzyko zakupu nowego M od nieuczciwych firm, a dodatkowo wzmocniona została ochrona praw kupujących. 

Mieszkanie dla rodziny a może singla? Szeroki wybór w Warszawie

Ze wspomnianego raportu NBP dowiadujemy się także, że w drugim kwartale 2021 r. na warszawskim rynku pierwotnym działało 105 deweloperów z 321 inwestycjami mieszkaniowym. W pierwszej kolejności można zwrócić uwagę na tych ogólnopolskich np. na Grupę Murapol, która ze swoją ofertą jest obecna aż w 14 miastach, a w samej Warszawie oferuje mieszkania na Białołęce i Ursusie. – W ciągu 20-stu lat zdobyliśmy ogromne doświadczenie w każdym obszarze naszej działalności, co pozwala nam jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Wciąż wysoko stawiamy sobie poprzeczkę. Mieszkańcy Warszawy mogą wybierać swoje M spośród przestronnych lokali pełnych nowoczesnych rozwiązań, np. system smart home do zdalnego sterowania mediami w lokalu, pakiet antysmogowy dla zapewnienia czystego powietrza wewnątrz. – wyjaśnia Łukasz Tekieli, dyrektor ds. sprzedaży w Murapol SA.

W inwestycji realizowanej przy ul. Dzieci Warszawy przewidziana jest także stacja ładowania samochodów elektrycznych oraz inne standardowe udogodnienia, tj.: balkony lub tarasy z ogródkiem przynależne do każdego lokalu, place zabaw, ciche windy, zielone zagospodarowanie terenu osiedla.

Które dzielnice cieszyły się największym zainteresowaniem wśród warszawiaków w drugim kwartale 2021? NBP w raporcie wymienił: Białołękę, Targówek, Włochy i Ursus. W tym samym okresie najwięcej w ofercie było mieszkań zawierających 3 pokoje, a najmniej kawalerek.