Czyszczenie elewacji z glonów - dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalistów?

Glony to nic innego jak nieprzyjemny dla oka, zielony nalot na powierzchni budynków. Dodatkowo są one nie tylko nieestetyczne, ale również mogą przyczynić się do uszkodzenia warstw wykończeniowych twojego domu. Same glony nie są wprawdzie groźne dla ludzi, ale są pożywką dla grzybów pleśniowych. Kiedy pojawią się na ścianach, najlepiej czym prędzej się ich pozbyć.

Dlaczego na budynku pojawiają się glony?

Zacznijmy od tego, że glony są w stanie rozmnażać się na każdym podłożu, takim jak beton, farba czy tynk, a pożywienie czerpią z powietrza i światła. Żyją w wodzie lub w wilgotnym środowisku, dlatego pojawiają się szczególnie wtedy, gdy ściany zewnętrzne są niedostatecznie chronione przed wodą i wilgocią. Mogą porastać całe ściany lub pojawiać się miejscowo tam, gdzie jest wilgoć, na przykład na zacienionych fragmentach ścian, wzdłuż nieszczelnych rynien lub nad oknami, przez które zbyt intensywnie wydmuchiwane jest ciepłe powietrze z ogrzewanego pomieszczenia.

Sprzyjające warunki do rozwoju glonów są wtedy, gdy tynk lub farba mają wysoką nasiąkliwość i ograniczoną paroprzepuszczalność. Z reguły niewiele można zmienić w konstrukcji budynku i w warunkach zewnętrznych, takich jak czynniki pogodowe. Dlatego też, powierzchnię elewacji należy zabezpieczyć farbą lub tynkiem, który będzie możliwie najbardziej nieatrakcyjny dla glonów i grzybów. W pierwszej kolejności należy zapobiegać glonom lub przynajmniej czasowo opóźniać ich wzrost poprzez specjalne zabezpieczenie farb i tynków. Pamiętajmy również o kontrolowaniu uszkodzeń na rynnach jak i o regularnym myciu elewacji, która zapobiega wykwitom glonów. Takie mycie można zrobić samemu lub zlecić je wyspecjalizowanej firmie. Jeśli planujemy remont lub wykończenie elewacji, wskazane jest używanie farb lub tynków o bardzo wysokiej hydrofobowości i niskiej nasiąkliwości, a jednocześnie o dużej paroprzepuszczalności. 

Profesjonalista kontra domowa robota — dlaczego warto zatrudnić firmę sprzątającą? 

Jeśli jednak jest już za późno zostają nam dwa wyjścia - skorzystać z usług firm, które zajmują się czyszczeniem elewacji z glonów i pozbyć się tego problemu na długi czas albo we własnym zakresie spróbować usunąć ten nieprzyjemny dla oka widok.

Jeśli chodzi o samodzielne działanie w kierunku pozbycia się glonów, mamy przed sobą trochę pracy - początkowo taką narośl trzeba usunąć mechanicznie na przykład szczotką lub wymyć strumieniem wody z myjki ciśnieniowej, oczywiście dbając, aby nie robić tego za mocno i przypadkiem uszkodzić część elewacji odrywając tynk.

Należy zapobiegać nadmiernemu rozbryzgiwaniu wody na inne fragmenty budynku, gdyż grozi to przeniesieniem zarodników i komórek na jeszcze niezakażone fragmenty elewacji. Warto mieć na uwadze również fakt, że tak, jak wspominaliśmy na początku, woda zwiększa wilgotność podłoża, a to sprzyja rozmnażaniu się naszego problemu, dlatego powinniśmy myć elewację podczas gorących i suchych dni, tak aby woda, która wniknęła w podłoże, szybko odparowała.

Następnie na oczyszczoną i suchą powierzchnię ściany należy obficie nanieść środek dezynfekujący. Możemy tego dokonać za pomocą pędzla malarskiego, wałka lub urządzenia natryskowego, którym może być także zwykły opryskiwacz ogrodowy. Odpowiednio oczyszczoną i zabezpieczoną elewację można pokryć farbą po dokładnym wyschnięciu środka grzybobójczego. Najlepiej sprawdzi się farba silikonowa, która jestem dobrym przeciwnikiem w walce z glonami dzięki swoim właściwościom hydrofobicznym -  nie wchłania wody deszczowej, która spływa po powierzchni, spłukując kurz i inne zanieczyszczenia.

Jednakże firmy które zajmują się czyszczeniem elewacji z glonów mają specjalistyczny sprzęt, odpowiednie preparaty i wiele lat doświadczenia, które przekładają się na jakość usług przez nich wykonywanych. Patrząc na wszelkie za i przeciw, jesteśmy pewni że jest to praca, którą lepiej zostawić dla profesjonalistów - dla Twojego komfortu, czasu i pewności że na długi czas pozbywasz się glonów ze swojej elewacji!