Rynek nieruchomości Warszawa

Na początku pandemii koronawirusa mogłoby się wydawać, że ceny nieruchomości w końcu pójdą w dół. Wielu inwestorów wstrzymywało się z zakupem czekając na okazje, których na horyzoncie widać jednak nie było. Jak kształtują się trendy na rynku mieszkaniowym i dlaczego mimo ogólnego kryzysu ceny nieruchomości nie poszły w dół, a jeśli poszły to tylko nieznacznie?

Mieszkania wciąż w cenie

Widząc jakie spustoszenie dla gospodarki niesie pandemia koronawirusa, wiele osób spodziewało się, że ceny nieruchomości, które od wielu lat dynamicznie rosły, w końcu zaczną spadać. Jak się jednak okazało, rynek mieszkaniowy poradził sobie z kryzysem o wiele lepiej niż branża turystyczna czy rozrywkowa.

Mimo trwającej pandemii, mieszkania pozostają w cenie. Oczywiście są miejsca, gdzie ich cena nieznacznie spadła, natomiast patrząc szerzej, można zauważyć też wzrosty. Najtaniej można było kupić mieszkanie w połowie 2020 roku, chociaż nie wszędzie. Rzeczywiście w wielu miejscowościach można było zauważyć spadek popytu, co powinno nieść za sobą spore obniżki. Żeby jednak tego uniknąć, deweloperzy postawili na ograniczenie podaży.

Inwestorzy, którzy zaczęli orientować się, że ceny mieszkań mimo kryzysu nie będą szły w dół, z powrotem weszli na rynek, dlatego też pod koniec roku zamiast spadków można było zauważyć kolejne wzrosty.

Duży popyt dotyczył nie tylko mieszkań, ale także domów jednorodzinnych. Inwestorzy często decydowali się na zakup nieruchomości tego typu pod wynajem, albo z myślą o późniejszej odsprzedaży. Ze względu na duży potencjał inwestycyjny, zainteresowaniem cieszyły się przede wszystkim nowe domy Ursynów.

Dlaczego inwestorzy stawiają na nieruchomości?

Trendy na rynku mieszkaniowym wskazują na to, że wciąż warto inwestować. Skoro ceny nie poszły w dół podczas ogólnego kryzysu, można spodziewać się, że jeszcze długo będą się utrzymywać. Czy to jedyny powód dla którego inwestorzy stawiają na nieruchomości? Duże znaczenie w tej kwestii ma stabilny rynek. Ogólnie panujący kryzys po raz kolejny pokazał, że ceny akcji czy innych papierów wartościowych z dnia na dzień mogą spaść o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent przynosząc tym samym ogromne straty. Na rynku nieruchomości spadki, nawet jeżeli mają miejsce, nie są tak silne.

Nieruchomości takie, jak nowe domy Ursynów czy mieszkania w centrum, to tak naprawdę pewna lokata. Inwestor musi jednak nastawić się na to, że jest to inwestycja długoterminowa. Rzeczywiście ceny nieruchomości w krótkim okresie mogą spaść w dół, natomiast prędzej czy później rynek zacznie je weryfikować.

Inną kwestią jest, że na nieruchomościach można zarabiać poprzez wynajem, co pozwala zarobić na zakupie mieszkania jeszcze przed odsprzedażą. Śledząc trendy na rynku mieszkaniowym można zauważyć, że w dobie pandemii ceny najmu spadły, natomiast wciąż były to pewne pieniądze.

Na samym końcu warto wspomnieć, że powodem dla którego inwestorzy zaczęli stawiać na zakup nieruchomości nie były niższe ceny mieszkań, a niższy koszt uzyskania kredytów hipotecznych, co ma związek z obniżeniem stóp procentowych.