Wymiana zamka w drzwiach antywłamaniowych, ale i w pozostałych rodzajach drzwi, nie jest rzeczą trudną i z powodzeniem, jeśli chcemy zaoszczędzić trochę grosza, możemy wykonać ją samodzielnie.
Wkładka do drzwi
W drzwiach antywłamaniowych najczęściej montuje się wpuszczane zamki z wymienną wkładką o klasie bezpieczeństwa C. Co to oznacza? To, że często nie ma potrzeby wymieniania całego zamka- wystarczy, że wymienimy ową wkładkę. To na pewno duże ułatwienie- jedynym problemem okazuje się tutaj wybór odpowiedniej wkładki, która musi być odpowiednio dopasowana i prawidłowo umieszczona w otworze w drzwiach. Koszt takiej wkładki z kompletem kluczy do drzwi antywłamaniowych to około 200 złotych. Awaryjne otwieranie drzwi, ale i zwykła wymiana zużytego zamka są możliwe do przeprowadzenia w domowych warunkach.
Wymiana całego zamka
Są jednak sytuacje bardziej skomplikowane, w których nie wystarczy wymiana wkładki albo po prostu nie ma ich w danym modeli zamka. W takich sytuacjach nie mamy wyboru i musimy wymienić cały zamek. Koszt całego zamka do drzwi antywłamaniowych wyniesie również około 200 złotych i więcej. Istnieje wiele typów zamków i sami musimy ocenić, jaki jest nam potrzebny do naszych drzwi.
W pierwszej kolejności powinniśmy odkręcić stary zamek i udać się z nim do sklepu, tak aby nowy był identyczny rozmiarowo i miał taki am rozstaw śrub. Stary zamek demontujemy za pomocą śrubokrętu oraz klucza imbusowego. Odkręcamy wszystko- klamkę, szyld i stary zamek. Klucz imbusowy potrzebny nam będzie w przypadku, gdy mamy styczność z nowszymi zamkami, bo często posiadają one ukryte od spodu zabezpieczenie w postaci niewielkiej śrubki. Jeśli odkręcany zamek nie posiada wkładki, musi posiadać dwie śruby, które mocują zamek w otworze. Musimy je odkręcić i podważyć śrubokrętem kasetę zamka, a następnie wyjąć zamek z otworu.
Nowy zamek montujemy oczywiście w to samo miejsce za pomocą śrub, które powinny znajdować się w komplecie. W przypadku, gdy zamek posiada wymienną wkładkę, w pierwszej kolejności montujemy kasetę zamku, a dopiero później wkładkę. Śruba mocująca musi być dokręcona tak, żeby pokrywała powierzchnię kasety zamka. Po zamontowaniu kasety oraz wkładki, sprawdzamy czy wszystko działa prawidłowo i dopiero po upewnieniu się montujemy szyld oraz klamkę.
Jak widać opanowanie umiejętności wymiany zamka nie jest wcale trudne i dzięki temu możemy zaoszczędzić na wizycie ślusarza. Warto więc spróbować zrobić to samemu. Opłaci się.
Zapoznaj się również z tekstem: Awaryjne otwieranie drzwi samochodu nie jest trudne. Sprawdź co zrobić