Pandemia wywołana koronawirusem SARS-CoV-2 trwa już ponad rok. Naukowcy z całego świata coraz lepiej poznają ostrą chorobę zakaźną dróg oddechowych nazwaną COVID-19 wywoływanąa przez ten wirus. Główne objawy schorzenia to gorączka, suchy kaszel, przewlekłe zmęczenie, bóle mięśni możliwa utrata smaku i węchu, oraz inne symptomy jak biegunka, ból gardła i katar różnią się nasileniem u poszczególnych pacjentów. Czasem choroba przebiega bezobjawowo. U około 80% pacjentów choroba COVID-19 ma łagodny przebieg, a nie nasilone objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Jednak w pozostałych 20% przypadków obserwujemy ciężki przebieg choroby, podwyższone ryzyko powikłań w postaci ostrej niewydolności oddechowej, zapalenia płuc lub sepsy. Powikłania są zagrożeniem szczególnie dla osób starszych z chorobami przewlekłymi z obniżoną odpornością. Badania statystyczne wskazują na 2-3% śmiertelności spowodowanej przez COVID-19. Jest to choroba wieloukładowa, która może zaatakować oprócz płuc również inne narządy układy wewnętrzne co powoduje długotrwałe skutki zdrowotne dla osób zakażonych.
Najczęstsze powikłania po chorobie COVID-19
Coraz wyraźniej widać, że COVID-19 powoduje u ozdrowieńców powikłania, które przez wiele miesięcy uniemożliwiają powrót do normalnego życia. Lekarze ostrzegają, że skutki choroby mogą być odczuwalne nawet przez wiele lat po wyleczeniu. Problemy mogą dotyczyć również osób, które przeszły chorobę bezobjawowo, także ludzi młodych. Najczęściej występującym trwałym objawem jest uczucie wyniszczającego zmęczeniae, apatia, brak energii i senność w ciągu dnia. Objawy te występują również u osób dotychczas energicznych i aktywnych. Charakterystycznym objawem jest duszność wysiłkowa podczas wysiłku fizycznego mogąca utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Częstym problemem są stany zapalne mięśnia sercowego. Mogą pojawić się specyficzne odczucia skórne jak mrowienia i drętwienia kończyn, którymi powinien zająć się neurolog. Bardzo często pojawia się „mgła mózgowa” charakteryzująca się problemami z komunikacją, orientacją i osłabieniem pamięci. Mogą pojawić się zaburzenia psychiczne, zespoły stresowe, bezsenność, depresja i zaburzenia lękowe. Zdarzają się też przypadki wypadania włosów, a nawet łysienia związanego ze stresem po chorobie. Należy koniecznie po przebytym zakażeniu sprawdzić stan swojego organizmu, skonsultować się z lekarzem i zastosować odpowiednią do stanu zdrowia rehabilitację.
Rehabilitacja postcovidowa
Po przebytej chorobie COVID-19 dla wszystkich pacjentów zarówno tych hospitalizowanych jak również tych, którzy przebywali na kwarantannie domowej zalecana jest rehabilitacja postcovidowa zmniejszająca dolegliwości wynikające z powikłań. Rehabilitacja pomoże poprawić wydolność oddechową, wzmocnić mięśnie i ułatwić powrót do pełnej sprawności, aktywności fizycznej bez zadyszki i zmęczenia. Odpowiednio prowadzona rehabilitacja po COVIDZIE-19 przyśpiesza powrót do zdrowia, poprawia samopoczucie, przez co znacząco poprawia komfort życia ozdrowieńca. W wiodących placówkach medycznych, jak na przykład w Centrum Rehabilitacji Carolina Medical Center, rodzaj rehabilitacji postcovidowej jest dobierany indywidualnie do każdego pacjenta w zależności od jego kondycji i stanu zdrowia po przebytym zakażeniu.