Jak ubezpieczyć samochód?

Ubezpieczenie auta dokładnie wskazuje zakres zdarzeń i związanej z nimi odpowiedzialności cywilnej. Jest to polisa obowiązkowa dla każdego kierowcy posiadającego pojazd mechaniczny. Zapewnia nam kompleksową ochronę podczas zdarzenia drogowego, żebyśmy nie płacili za poniesione szkody z własnej kieszeni. W przeciwnym razie musielibyśmy sami pokryć koszty naprawy samochodów, leczenia poszkodowanych i wielu innych rzeczy, które się z tym wiążą.

Obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu – kogo obejmuje?

Do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC są zobowiązani nie tylko posiadacze samochodów osobowych, ale również pojazdów ciężarowych, motocykli czy ciągników rolniczych. Każdy, kto rejestruje pojazd, musi wykupić dla niego polisę. Należy to załatwić najpóźniej w dniu rejestracji, ponieważ jego brak jest obciążony dużą karą pieniężną.

Zasady działania OC określa ustawa, w związku z tym żaden z ubezpieczycieli nie ma możliwości zmiany zakresu tego ubezpieczenia. To oznacza, że u wszystkich polisa OC jest taka sama i jedyne, co ją różni na tle innych, to cena. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretną ofertę, warto je wcześniej ze sobą porównać. Cena polisy może się różnić, ponieważ każdy ubezpieczyciel inaczej określa ryzyko.

Dla każdego kierowcy, który chce bezpiecznie poruszać się po drogach, najważniejsze jest dobre ubezpieczenie samochodu. Kalkulator ubezpieczeń pomoże w szybki i prosty sposób zaprezentować różne warianty, które będą odpowiadały naszym potrzebom i tylko od nas zależy, po który sięgniemy. Na co patrzeć przy wyborze odpowiedniego świadczenia? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dodatki, jak przykładowo ubezpieczenie assistance oraz obsługę, czyli szybkość likwidacji szkód i sprawny kontakt. W wyborze idealnej opcji pomoże nam popularna porównywarka Ocenapolis, która wskaże najlepsze z możliwych rozwiązań.

Stawki ubezpieczenia OC są ustalane dla każdego kierowcy indywidualnie. Wysokość składki zależy głównie od:

  • kierowcy – jego wieku, historii szkód, daty wydania prawa jazdy, miejsca zamieszkania i stanu cywilnego,
  • samochodu – jego marki, modelu, pojemności silnika i przebiegu.

Autocasco – czym się różni od polisy OC?

Oferty ubezpieczenia AC, w odróżnieniu od polisy OC, mogą różnić się między sobą nie tylko ceną, ale również zakresem działania. Plus jest taki, że każdy kierowca może wybrać taką ofertę, która w pełni spełni jego oczekiwania. Oferty tworzone przez różne towarzystwa są dobierane indywidualnie, tak aby odpowiadały na wszystkie potrzeby kierowcy.

Zazwyczaj zakres polisy AC jest bardzo elastyczny i obejmować może szkody powstałe w wypadku i kolizji z innymi pojazdami, uszkodzenia wynikające z wandalizmu, kradzieży, pożaru lub wybuchu czy negatywnych skutków działania zjawisk atmosferycznych. Taka umowa jest zawierana na okres 12 miesięcy. W porozumieniu z doradcą dobiera się jej zakres, często przy jednoczesnym zakupie tej polisy z ubezpieczeniem OC można otrzymać korzystniejszą cenę.

Każda z występujących polis jest warta rozważenia, ponieważ posiadają zróżnicowany zakres szkód i wypadków. Właściciele nowszych pojazdów najczęściej decydują się jednak na zakup autocasco. Warto wiedzieć, że OC pokrywa koszty szkód, które dotknęły innego kierowcy, natomiast wypłata AC przysługuje osobie ubezpieczonej, nawet jeśli to ona jest sprawcą wypadku.

Jak możemy ubezpieczyć nasz samochód?

Kupując samochód, stajemy przed dylematem – czy wykupić tylko obowiązkową polisę OC, czy może również dodatkowe ubezpieczenie autocasco? Drugim pytaniem, jakie się nasuwa, jest miejsce, gdzie to zrobić – u agenta, a może korzystając z porównywarki czy kalkulatora ubezpieczeń?

Polisę OC wiele osób najchętniej kupuje u agenta lub w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego, mimo że to samo ubezpieczenie zakupione online jest o połowę tańsze. Sięgając po możliwości, jakie daje nam porównywarka Ocenapolis, możemy znaleźć rozwiązanie nie tylko tańsze, ale idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Kierowca, który nie ma wykupionej polisy, będzie miał spore problemy. Powodując wypadek, musiałby sam opłacić szkody i zapewnić odszkodowanie osobom, które ucierpiały. Jest to niezwykle ważne, dlatego zostało ono wprowadzone odgórnie jako obowiązek każdego posiadacza samochodu.