Ile mogę dostać kredytu?

W momencie, gdy stajemy przed możliwością otrzymania kredytu, często zastanawiamy się, ile pieniędzy możemy uzyskać. Na wysokość udzielonego kredytu wpływa przede wszystkim zdolność kredytowa. Dbając o nią sumiennie przez dłuższy czas, jesteśmy w stanie znacznie powiększyć maksymalną kwotę dostępnego kredytu. Poniżej sprawdzamy, jak to zrobić!

Ile mogę dostać kredytu? Od czego zależy kwota kredytu?

Przy wyborze kredytu najlepiej dokonać głębokiej weryfikacji ofert pod kątem tego, jaki kredyt jest najtańszy. Sprawdzone sposoby na to można znaleźć w tym miejscu: https://p24.pl/chcesz-wziac-kredyt-na-15-tys-sprawdz-gdzie-jest-najtaniej-1103/. Oprócz tego ważne jest też jednak to, na jakiej wysokości kredyt można liczyć. A na to pytanie, niestety, nie ma zupełnie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od czynników indywidualnych. Aby więc sprawdzić, ile mogę dostać kredytu, warto wpierw dowiedzieć się, od czego zależą tego typu wyliczenia.

Ile mogę otrzymać kredytu? Zdolność kredytowa prawdę ci powie

Zdolność kredytowa to najważniejszy czynnik, a właściwie aglomerat mnóstwa czynników, decydujący o tym, jak duży będzie kredyt, który można wziąć w banku. Wpływają na niego takiego parametry, jak dane socjodemograficzne – wiek, wykształcenie, a nawet stan cywilny. Algorytmy banków służące do przełożenia tych danych na realne wyniki nie są upubliczniane, ale tajemnicą Poliszynela jest to, że osoby z lepszym wykształceniem, w związku i nie świeżo po ukończeniu 18 lat będą miały minimalnie lepsze ratingi.

Wysokość kredytu – najważniejsze czynniki wchodzące w skład zdolności kredytowej

Jednak to, co wpływa najbardziej na naszą zdolność kredytową, to zarobki. W tym zakresie liczy się zarówno wysokość wynagrodzenia, jak i jego tytuł oraz regularność. Wyższe zarobki to wyższe możliwość kredytowe, ale tylko wtedy, gdy mamy do czynienia ze stabilnymi wpływami pieniędzy na konto, a nie jednorazowym wpływem. Bank przy ocenie zdolności kredytowej (jest to standardowy element procesu weryfikacyjnego przy każdym wnioskowaniu o kredyt) weźmie pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy. Zdecydowanie najbardziej atrakcyjny, bo uznawany za zapewniający bezpieczeństwo, jest stosunek pracy, czyli umowa o pracę. Dużą zmiennością i niepodatnością na jednoznaczną ocenę charakteryzuje się prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG). Z pewnością początkujący przedsiębiorcy, kiedy od założenia działalności nie minęło 12 miesięcy, spotkają się z utrudnieniami przy próbie wzięcia większego kredytu. Za mało bezpieczne finansowo uznawane są źródła zarobków w postaci umów cywilnoprawnych – ze szczególnym uwzględnieniem umów o dzieło. Wówczas faktycznie może być trudno o kredyt bankowy, dlatego warto rozważyć alternatywę w postaci szybkiej pożyczki. Od dawna jest to sprawdzony i coraz bezpieczniejszy sposób na pozyskanie natychmiast niedużej gotówki, o czym można się przekonać, czytając ten artykuł: https://www.tychy.pl/2020/08/12/na-czym-polega-chwilowka-bez-bik-i-przelewania-grosza/.

Im więcej kredytów, tym większe możliwości? I tak, i nie

Zastanawiając się, ile kredytu mogę otrzymać, kolejną bardzo ważną grupą czynników jest historia kredytowa. Może ona być pozytywna, negatywna lub nie występować. Naturalnie sytuacja, w której mamy już kilka kredytów, obciążających nasze możliwości finansowe, a do tego zdążyliśmy zaliczyć po drodze kilak problemów z ich spłatą, wpłynie bardzo negatywnie na zdolność. W rezultacie możemy w ogóle nie być uprawnieni do otrzymania pomocy finansowej od danej instytucji.

Z drugiej zaś strony warto pamiętać o tym, że często brak historii kredytowej jest gorszy w skutkach od historii negatywnej. Z tego powodu nie należy wcale unikać kredytów, pożyczek czy takich rozwiązań, jak zakupy na raty – nawet, jeśli wcale tak bardzo nie potrzebujemy ich w danym momencie. Terminowo spłacone mniejsze zobowiązania wpłyną pozytywnie na historię. Ta natomiast determinuje w dużym stopniu zdolność kredytową, która przekłada się na opłacalność propozycji kredytowych w przyszłości. Reasumując więc: odpowiednio zarządzając kredytami, jesteśmy w stanie przyczynić się do tego, by dalej móc uzyskać wyższą kwotę na atrakcyjniejszych warunkach.