serwis mechaniczny Renault Warszawa

Gdzie serwisować auto? Czy lepszy będzie autoryzowany serwis czy też warsztat niezależny? To dylemat, który z pewnością ma naprawdę wielu kierowców w Polsce. Jakie wady i zalety ma każda z opcji? Dowiedzą się Państwo, czytając ten artykuł.

Co to jest ASO?

Ten skrót to nic innego jak autoryzowana stacja obsługi, czyli serwis mechaniczny, który posiada certyfikat danego producenta auta o tym, że jest w stanie wykonywać naprawy zgodnie ze sztuką oraz serwisować pojazdy w okresie gwarancji i po gwarancji. Od zwykłego warsztatu ASO różni się przede wszystkim tym, że:

  • Posiada specjalizację w obrębie jednej marki/grupy marek (tak jak my - ASO DACIA i RENAULT)

  • Zapewnia pełną dokumentację naprawy

  • Zapewnia utrzymanie gwarancji producenta (mechanicznej, na nadwozie, itp.)


Bardzo wielu kierowców jeździ do ASO wyłącznie w okresie gwarancyjnym, nie do końca słusznie wychodząc z założenia, że tylko wtedy ma to sens finansowy. Jak się bowiem okazuje, zarówno wymiana oleju jak i każda poważniejsza naprawa auta w ASO opłaca się również w przypadku starszych aut.

Autoryzowany serwis jest drogi?

Takie zdanie często można usłyszeć z ust kierowców, którzy decydują się na obsługę swojego pojazdu w niezależnych warsztatach. Owszem, rzeczywiście naprawa auta w autoryzowanym punkcie serwisu może być nieco droższa, ale na dłuższą metę jest po prostu korzystniejsza dla portfela. Jak to możliwe?

Serwisowanie w ASO to większa wartość auta przy ewentualnej odsprzedaży. Fakt, że samochód był obsługiwany zgodnie z technologią producenta powoduje, że znacznie łatwiejsza jest też jego sprzedaż - zainteresowanie takim pojazdem jest o wiele większe. Kupujący wolą po prostu wiedzieć, że auto było obsługiwane zgodnie z technologiami producenta.

Dlaczego to takie ważne? Cóż, pamiętajmy o tym, że polski rynek aut używanych jest dosłownie zalany “tanimi okazjami” sprowadzanymi z krajów zachodniej Europy. Choć z roku na rok sytuacja nieco się zmienia, to znacznie większe zainteresowanie będzie budzić, dajmy na to, Dacia Duster serwisowana w ASO Dacia w Polsce (na co jest stosowna dokumentacja naprawy czy serwisu) niż Dacia Duster z Niemiec, z niejasną historią serwisową. Znacznie większa jest też szansa na to, że tę pierwszą będzie łatwiej sprzedać.

Możliwość utraty gwarancji

Dochodzi kolejny powód dla którego warto wybrać autoryzowany punkt serwisu. Jeżeli Państwa pojazd ciągle objęty jest gwarancją producenta, lepiej udać się do ASO. Tylko obsługa zgodnie z technologią przewidzianą przez fabrykę daje pewność, że gwarancja na auto zostanie zachowana. Najmniejsze uchybienia od procedur (a to może się zdarzyć w warsztacie niezależnym), mogą oznaczać stratę ochrony producenta. Warto ryzykować?

Zwykły warsztat - fachowość napraw

Nie twierdzimy bynajmniej, że pracownicy niezależnych warsztatów samochodowych nie mają odpowiedniej wiedzy do obsługi aut czy też wykonują swoją pracę nierzetelnie. Nie w tym rzecz. Problem polega na tym, że w przypadku bardziej nowoczesnych aut istnieje cały szereg procedur, o których mechanik musi pamiętać w trakcie pracy. Najprostszy przykład to choćby wymiana elementów układu hamulcowego - czyli tarcz i klocków.

Mogłoby się wydawać, że poradzi sobie z tym każdy mechanik, także ten który pracuje dla zwykłego warsztatu. O ile zmiana klocków i tarcz nie jest jakimś problemem, o tyle kłopotliwa potrafi być kwestia adaptacji nowszego auta po takiej wymianie. W wielu samochodach taką czynność serwisową należy zatwierdzić przy użyciu komputera serwisowego - a dostęp do takiego sprzętu i ich najnowszych wersji mają z reguły tylko autoryzowane warsztaty.

Kolejna kwestia to wykonywanie procedur serwisowych zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. I tu ponownie dochodzi kwestia braku pewności, czy niezależny warsztat będzie w stanie wykonać wszystkie czynności tak jak przewidzieli to konstruktorzy auta. Pamiętajmy o tym, że współczesne pojazdy to tak naprawdę systemy naczyń połączonych. Niedomaganie jednego z elementów może w krótkim czasie spowodować awarię kolejnego, skutkiem czego koszty ewentualnej naprawy znacznie rosną.

Autoryzowany serwis - pewność doboru części

Mogłoby się wydawać, że dobranie części do danego samochodu nie jest w dzisiejszych czasach problemem. Cóż, prowadząc autoryzowany serwis Renault i Dacia doskonale wiemy, że poszczególne wersje pojazdów potrafią między sobą różnić się dosłownie niuansami.

Przykład? Ot, choćby elektrozawory turbosprężarek w tak popularnych silnikach wysokoprężnych jakimi są 2.0 DCI (stosowane w Renault). W wersjach do 2011 były zupełnie inne niż te stosowane później, choć mogą wyglądać podobnie. Niezależny mechanik tego nie wie, my jako autoryzowany serwis Renault to wiemy i nie narażamy Klienta na koszty i straty czasu z tytułu wymiany części na niepasującą do jego auta.

A to tylko jeden z wielu przykładów! Pamiętajmy też o tym, że autoryzowany punkt obsługi ma dostęp do wszystkich części do danego modelu praktycznie od ręki. Nie trzeba już czekać na dostawę - a jeżeli nawet, to zajmie to względnie krótko w porównaniu z czasem oczekiwania w niezależnym serwisie.

Ceny w autoryzowanym serwisie

Wracając do początkowej teorii dotyczącej kwot, jakie trzeba zostawić za serwisowanie auta w ASO Renault czy też Dacia. Wcale nie jest tak, że niezależne warsztaty są jakoś wyraźnie tańsze. W ostatecznym rozrachunku może się nawet okazać, że serwisowanie auta w takim miejscu będzie wręcz droższe. Mechanik z serwisu niezależnego wymieniając jakąś część może nagle stwierdzić, że koszt będzie jednak wyższy - bo “coś wyszło po drodze”. My w autoryzowanym serwisie wiemy, co może “wyjść” i od razu informujemy o tym Klientów. Znamy technologie wykonania tych aut, a nasi mechanicy mają dostęp do literatury i schematów (niedostępnym na wolnym rynku) - nie ma więc tu ryzyka zaskoczenia.

Jako autoryzowany serwis Renault/Dacia zawsze dajemy Klientom wybór - części oryginalne, lub nieco tańsze, regenerowane - o jakości maksymalnie zbliżonej do oryginału. Tymczasem, w nieautoryzowanym warsztacie bardzo wiele napraw odbywa się metodą prób i błędów.

Zaleta ASO – dostępność

Wiemy, jak ważny dla Państwa jest czas. To dlatego, autoryzowane punkty serwisowe RRG Warszawa znajdują się w różnych częściach stolicy. Niezależnie od tego czy mieszkają Państwo po prawej czy lewej stronie Wisły, na południu, bliżej centrum czy Bemowa/Woli - na pewno znajdą Państwo punkt serwisowy Renault/Dacia w swojej okolicy. Ponadto, zapewniamy całodobową pomoc drogową w przypadku unieruchomienia auta.

To jest właśnie zaleta jaką ma autoryzowana stacja obsługi w porównaniu ze zwykłym warsztatem. A kolejna kwestia to gwarancja. U nas mają Państwo pewność, że każda naprawa zapewni mobilność autu. W razie gdyby tak się nie stało, bierzemy kolejne naprawy związane z daną usterką na siebie. I to nie jest marketingowy slogan - bo w odróżnieniu od warsztatów niezależnych, dajemy na skuteczność naszych napraw pełną gwarancję.