Walka z alkoholizmem to olbrzymie wyzwanie, z którym najczęściej nie można poradzić sobie bez odpowiedniego wsparcia. Istnieje wiele efektywnych sposobów na wyjście z nałogu. Szczególną skutecznością wyróżnia się podskórna inkrustacja disulfiramu, czyli popularnego „esperalu”. Pomaga w leczeniu problemu alkoholowego od wielu lat, z jej potencjału można skorzystać również dzisiaj. Prosty i bezbolesny zabieg ułatwia odstawienie kieliszka, przy tym pacjent w żaden sposób nie odczuwa faktu posiadania „wszywki”. Warto dowiedzieć się, jak wygląda zabieg i z czym się wiąże.
Wszycie esperalu: na czym polega?
„Zaszycie alkoholowe” to prosty zabieg, który musi być jednak wykonany przez profesjonalnego medyka. Polega na wszyciu pod skórę – pod łopatką lub na pośladku – tabletek, które wchodzą w reakcję z alkoholem i zniechęcają do jego spożywania. Dzięki nim wiele osób na całym świecie zdołało pokonać uzależnienie. Terapię przy pomocy esperalu umożliwia przykładowo KacDoktor. Prosta procedura może stać się pierwszym krokiem do uwolnienia się i zmiany dotychczasowego życia.
Najważniejsza jest wola
Tak samo, jak w przypadku każdego nałogu, również walka z alkoholizmem musi przede wszystkim wynikać z woli chorego. Przed przystąpieniem do terapii musi zrozumieć swój problem i świadomie zdecydować o chęci wykorzystania esperalu. Bezpośrednio przed zabiegiem będzie zresztą musiał podpisać oświadczenie, w którym potwierdzi, że świadomie się mu poddaje i zna konsekwencje, z którymi wiąże się spożycie napojów wyskokowych po wykonaniu wszywki alkoholowej.
Jak działa wszycie esperalu?
Substancją czynną tabletek esperalu jest disulfiram. Ten blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej (ADH), odpowiedzialny za metabolizm alkoholu etylowego w wątrobie. W jego wyniku w organizmie po spożyciu nawet małej dawki alkoholu gwałtownie wzrasta stężenie silnie toksycznego aldehydu octowego. To z kolei wiąże się z wystąpieniem nasilonych typowych objawów zatrucia, w tym mdłości, zaczerwienienia okolic twarzy, a nawet drgawek czy problemów z oddychaniem. Zaszycie alkoholowe jest elementem terapii awersyjnej, która ma za zadanie zniechęcenie chorego do wypicia napoju zawierającego alkohol.
Jak wygląda zabieg?
Zabieg zaszycia alkoholowego jest bardzo prosty i zazwyczaj trwa ok. godziny. W jego trakcie stosuje się znieczulenie miejscowe, więc nie należy obawiać się objawów bólowych. Niemal bezpośrednio po nim można z kolei wrócić do domu i przystąpić do wykonywania codziennych czynności. Nie ma również powodów do obaw o to, że ktoś na podstawie wyglądu zewnętrznego będzie w stanie stwierdzić, że chory skorzystał z wszywki alkoholowej. Sama w sobie jest bardzo dyskretna i na dobrą sprawę można zapomnieć o tym, że zabieg miał miejsce. Objawy działania esperalu nie wystąpią też, jeżeli zachowamy trzeźwość. Jego działanie utrzymuje się natomiast przez okres 8–12 miesięcy, więc pozwala na efektywną walkę z nałogiem.
Gdzie można wykonać wszywkę alkoholową?
Wprawdzie szczególną popularnością esperal cieszył się kilka dekad temu, jednak również dzisiaj – dzięki wielu prywatnym firmom – można skorzystać z jego olbrzymiego potencjału podczas walki z nałogiem. Wszywka alkoholowa w Warszawie i innych miastach Polski jest stosunkowo łatwo dostępna, a wybierając sprawdzonych i doświadczonych medyków, nie trzeba będzie martwić się o to, czy cała procedura zostanie przeprowadzona w sposób poprawny i bezpieczny dla zdrowia. To podstawowy aspekt każdej procedury medycznej, dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę.