Świadomość konsumencka jest coraz wyższa, a w związku z tym – rośnie też świadomość praw, jakie nam przysługują. Nie zawsze jednak sama znajomość przepisów wystarczy, by odzyskać należne nam odszkodowanie. Wówczas niezbędne jest zwrócenie się po pomoc do specjalisty.

Odzyskiwanie odszkodowań – komu się należy?

Z sytuacją, w której komuś należy się odszkodowanie, mamy do czynienia dość często. Najczęściej są to należne odszkodowania od ubezpieczycieli lub biur podróży, choć zdarzają się też przypadki, gdy np. pracodawca powinien wypłacić nam odszkodowanie np. za uszczerbek na zdrowiu, a odmawia tego. Przyjrzyjmy się tym wypadkom bliżej.

Odszkodowania dla podróżnych

Wyobraźmy sobie taką sytuację: Pani Anna kupuje wycieczkę dla siebie i osoby towarzyszącej. Zapewniono ją, że otrzyma pokój dwuosobowy, pełne wyżywienie i będzie miała blisko na plażę. Po przyjeździe na miejsce okazało się jednak, że pokój jest trzyosobowy – i ktoś w nim już mieszka, wyżywienie jest monotonne i nieświeże, a na plażę jest dość daleko. Na dodatek okno wychodzi na obskurne podwórko. To dość skrajny przykład, jednak istnieje rodzaj algorytmu pozwalający wyliczyć należne odszkodowanie – tzw. Tabela Frankfurcka. Po powrocie do rodzimego Torunia pani Anna udaje się więc do prawnika, by odzyskać odszkodowanie.

Odszkodowania od pracodawcy

Niestety częstą sytuacją są też konflikty między pracodawcą a pracownikiem. Zdarza się, że ktoś ulega wypadkowi w pracy, a pracodawca unika odpowiedzialności twierdząc, że ubezpieczenie pokrywa wszystkie koszty. Czy tak jest w istocie? To zależy od sprawy. Warto jednak zawalczyć o swoje prawa, zwłaszcza, gdy w wyniku zaniechania pracodawcy stale lub czasowo jesteśmy niezdolni do wykonywania pracy zarobkowej lub gdy nie uregulował jakichś należności wobec nas. Wówczas, gdy nie udało nam się samodzielnie wyegzekwować należności lub trudno ustalić jej wysokość, warto udać się do prawnika zajmującego się odzyskiwaniem odszkodowań. Takie kancelarie znajdują się w każdym większym mieście – w Toruniu, Lublinie, Gdańsku czy Katowicach.

Gdzie szukać pomocy?

Najlepiej jest udać się do renomowanej kancelarii prawnej specjalizującej się w odzyskiwaniu odszkodowań. W Toruniu jest to np. https://www.kancelaria-ciesielski.pl/ , ale tego typu kancelarie znajdują się w każdym średnim i większym mieście. Przed skorzystaniem z usług radcy prawnego dobrze jest zapoznać się z opiniami na jego temat oraz stawkami – mogą się one między sobą różnić. Wielu radców oferuje bezpłatną wycenę przed rozpoczęciem świadczenia usługi – jest to dobra praktyka, pozwalająca nam podjąć przemyślaną decyzję dotycząca wyboru naszego reprezentanta.

Odzyskiwanie odszkodowań – przykłady z Torunia