Dlaczego tak lubimy kawę? Jak dostała się do Europy, a później do Polski? Gdzie można kupić małą czarną dobrej jakości?

Kawa dotarła do Europy około XVI wieku, pochodzi zaś z Etiopii. Jest to jedna z najbardziej popularnych używek na świecie i jednocześnie główne źródło kofeiny, wypija się jej około czterysta miliardów filiżanek rocznie. Jej smakoszami byli Jan III Sobieski oraz Bohdan Chmielnicki, aczkolwiek w naszym kraju przez długi czas uważano ją za napój szkodliwy oraz niezbyt smaczny. W szczególności potępiali ją poeci.

W dzisiejszych czasach wiemy już jednak, że kawa (na tej stronie znajdziemy szeroką ofertę wielu marek tego czarnego przysmaku: https://www.sklepkawa.pl/ ) poprawia pamięć krótkotrwałą oraz zdolności poznawcze. W odpowiednich ilościach zmniejsza ona ryzyko zachorowania na marskość wątroby, pomaga w koncentracji, pozytywnie wpływa na krążenie i układ trawienny. Działanie jest to na tyle pozytywne, że niektóre firmy farmaceutyczne dodają kofeiny do tabletek na odchudzanie. Kawa zmniejsza również ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona, kamicę żółciową czy nowotwór pęcherza u osób palących papierosy.

Niewiele jest negatywnych skutków spożywania kawy: wśród nich wymienić można przede wszystkim szkodliwość w ciąży oraz pobudza, przez co może u niektórych osób utrudniać zasypianie.

Gdzie kupować kawę?

Jeżeli prowadzimy własny sklep, to bez wątpienia przyda nam się wizyta w takim miejscu jak hurtownia kawy. Możemy tam znaleźć bowiem nie tylko znane marki, ale również nieco rzadziej pojawiające się na rynku produkty.

Dużą popularnością cieszy się ziarnista kawa Lavazza (ofertę sklepu można znaleźć na przykład na tej stronie: https://www.sklepkawa.pl/pl/c/Lavazza/68 ), ze względu na to, że nadaje się do zmielenia w najnowszych modelach ekspresów. Konsumenci cenią sobie jej unikatową gorycz i głęboki, niepowtarzalny aromat.

Kawy nie powinno się natomiast kupować na portalach aukcyjnych (chyba, że w sprawdzonych sklepach) lub portalach ogłoszeniowych od sprzedawców niezajmujących się handlem detalicznym. Nie znając pochodzenia danego produktu narażamy się na straty oraz niezadowolenie klientów.

Dlaczego kawa jest tak lubiana?

Każdy sklep powinien mieć na półkach przynajmniej kilka marek oraz rodzajów kawy. W zależności od upodobań, ludzie wybierają taką o konkretnym poziomie goryczy (lub jej braku), aromacie albo sposobie parzenia (rozpuszczalną, ziarnistą lub mieloną). Specyficzny smak co do kawy bierze się przede wszystkim z indywidualnej sympatii do goryczki.

W czasach PRL kawa traktowana była jako towar luksusowy, a wręczenie komuś paczki z nią oznaczało wyraz szacunku. Niekiedy traktowano ją nawet jako łapówkę, gdyż w kraju była w zasadzie niedostępna. Kawę piły tylko elity, obecnie jest to zaś napój wielu dorosłych mieszkańców Polski. Wielką popularnością cieszą się sieciowe kawiarnie, które oferują espresso, latte lub mokkę.

Kawa lubiana jest przede wszystkim ze względu na swoje pobudzające właściwości. Są ludzie, którzy twierdzą, że bez niej nie będą w stanie rozpocząć prawidłowo dnia, przez co niektórzy naukowcy postulują o uznanie uzależnienia od kofeiny jako jednostki chorobowej.

Ile kawy mogę wypić dziennie?

Przyjmuje się, że około 300 miligramów kofeiny dziennie – czyli odpowiednik trzech filiżanek – nie tylko nie jest szkodliwe dla organizmu, ale ma również dobroczynne właściwości. Jednak powyżej 1000 miligramów (czyli około dziesięciu filiżankach) kawa staje się trująca, natomiast minimalna dawka śmiertelna to 3200 miligramów, przyjęte naraz. Wszystko zależy jednak od stopnia odporności. Umiar jest niezwykle wskazany, bowiem na kofeinę również może wzrosnąć tolerancja, przez co jej skuteczność będzie ograniczona.

Kawę pić można, czasem nawet należy – ale trzeba być świadomym tego, że w nadmiarze wszystko szkodzi. Z tego też względu wybierajmy droższe marki, ale pijmy ograniczone ilości!