Nielegalne pozycjonowanie stron WWW, czyli jak uniknąć bana w Google

Pozycjonowanie stron WWW jest dzisiaj niezwykle popularne i stanowi jeden z najlepszych sposobów na osiągnięcie sukcesu w Internecie, a co za tym idzie – w biznesie. Jednak jego obecny kształt jest nieco inny od tego sprzed kilku lat, kiedy to niezwykle popularne było tzw. black hat SEO, a więc nielegalne działania, mające na celu oszukanie Google. Dzisiaj takie praktyki są surowo karane i warto dowiedzieć się o nich nieco więcej – dzięki temu unikniesz kłopotów i będziesz mógł żyć w zgodzie z wyszukiwarkami!

Black Hat SEO – nielegalne pozycjonowanie stron WWW

Czarny kapelusz w SEO to działania, prowadzące do jak najszybszego wypozycjonowania strony internetowej poprzez niewskazane przez Google praktyki. Bardzo często dotyczą one „oszukiwania” Google, a więc stosowania metod, które są trudne do wychwycenia przez roboty wyszukiwarki, ale które mogą przynieść wysokie pozycje stronie internetowej. Do tego rodzaju działań, które uniemożliwiają skuteczne pozycjonowanie stron WWW, należą między innymi:

  • maskowanie (cloaking), czyli pokazywanie robotom Google zupełnie innych treści na stronie internetowej, niż te, które widzą użytkownicy – oczywiście celem jest osiągnięcie jak najwyższych pozycji w wyszukiwarce jak najmniejszym kosztem,
  • upychanie słów kluczowych, bo jak powszechnie wiadomo, to one mają bardzo duży wpływ na wysokie pozycje – w przypadku black hat SEO występują w bardzo dużych ilościach, a nawet w postaci list, co jest aktualnie bardzo źle widziane przez Google,
  • tworzenie bezwartościowych stron, które służą jako zaplecza linków do strony głównej – w ten sposób możliwe jest pozycjonowanie sklepów i stron internetowych dużo szybciej i bez większych nakładów finansowych, jednak ryzyko ukarania jest w tym wypadku bardzo duże,
  • automatyczne generowanie treści, która jest bardzo niskiej jakości ma stanowić jedynie sposób na umieszczenie słów kluczowych oraz linków – Google dba dzisiaj o to, by content był jak najlepszy, dlatego takie praktyki są coraz rzadziej stosowane,
  • ukrywanie treści w kodzie, np. stosowanie białych tekstów na białym tle, oczywiście w celu upchnięcia słów kluczowych – tego rodzaju działanie jest również bardzo negatywne i coraz rzadziej praktykowane.

Oczywiście metod, które pozwalają szybko zdobyć pozycje, niekoniecznie w sposób wskazany przez Google, jest o wiele więcej – wyżej wymieniliśmy tylko te najważniejsze, które niegdyś były bardzo popularne w pozycjonowaniu stron internetowych. Dzisiaj w większości przypadków nie stosuje się jakichkolwiek metod black hat SEO – chociaż takie tanie pozycjonowanie bywało skuteczne, często wiązało się (i wciąż wiąże) z bardzo poważnymi konsekwencjami!

Jak Google karze za niewłaściwe pozycjonowanie strony?

Pozycjonowanie Google traktuje bardzo poważnie, a wszelkiego rodzaju algorytmy, jak również raterzy (pracownicy), dbają o to, aby każdy miał równe szanse i by promocja stron przebiegała uczciwie. Dzięki temu użytkownicy wyszukiwarek mogą liczyć na to, że treści, które znajdą, będą odpowiednio dopasowane do ich potrzeb i spełnią ich oczekiwania.

Google stosuje rozmaite kary, dzięki którym black hat SEO przestało być opłacalne i jest omijane szerokim łukiem przez zdecydowaną większość przedsiębiorców oraz specjalistów ds. pozycjonowania stron WWW. Korzystając z niewskazanych metod, możemy otrzymać karę ręczną, nałożoną przez pracownika Google – zostaniemy o niej poinformowani i dowiemy się, za co zostaliśmy ukarani. Możemy również „wyłapać” filtr algorytmiczny, w przypadku którego nie dowiemy się, jaka jest przyczyna ukarania i którego zdjęcie jest dość trudne. A prowadzi do spadku pozycji – często bezpowrotnego. Jak więc widać, pozycjonowanie stron powinno odbywać się według przyjętych zasad.