Ogród na dachu to marzenie nie jednej osoby. Móc stworzyć na dachu swojego domu ogród niczym z bajki? Tak, to jest możliwe przy wykorzystaniu innowacyjnych systemów. Na dachach mogą rosnąć krzewy, a nawet małe drzewa, kwiaty i trawy. Jednocześnie ogród na dachu zapewnia wiele dodatkowych korzyści: nie tylko te estetyczne!

Ogród na dachu można wykonać za pomocą różnych systemów. Najczęściej ogrody na dachu wykonuje się na dachach płaskich, ale nie ma także problemu w tym, aby rośliny znalazły się na dachu pochylonym, skośnym. Wyróżnia się dwa podstawowe typy dachów: dach intensywny i ekstensywny, przy czym ten pierwszy rodzaj można podzielić także na dachy zielone intensywne wysokie i dachy zielone intensywne niskie. Dachy intensywnie wysokie charakteryzują się takim przygotowaniem podłoża, aby można było posadzić tam rośliny wysokie, krzewy, a nawet drzewa mocno ukorzenione. Na dachach interesownie niskich sadzi się krzewy, byliny i trawniki, ale bez drzew. Natomiast na dachach ekstensywnych powinny znaleźć się wyłącznie trawy, rozchodniki czy mchy, a wiec rośliny, które nie wymagają bardzo dużej opieki, ani też nawodnienia.

Ogród na dachu: rośliny

Jakie rośliny nadają się do ogrodu na dachu? Wszystko zależy od tego, czy mamy w planach stworzenie ogrody ekstensywnego, czy intensywnego. Te pierwsze mają znacznie mniejsze wymagania, a drugie potrzebują odpowiedniej gleby oraz sporego nawadniania.

Ogród na dachu – jak go stworzyć?

Rośliny ekstensywne – roślin tego typu jest bardzo dużo. Świetne znoszą okresy bez wody i lubią duże nasłonecznienie. Do najpopularniejszych roślin tego typu zaliczyć można różne rodzaje mchów, m.in. włosisty, skalniaczek szary. Dachy zielone ekstensywne to także mnogość macierzanek, ukwapów, szczodrzeńców, rojników, rumianków i krwawników. Rodzajów roślin ekstensywnych jest naprawdę wiele. Jeżeli chodzi o rośliny intensywne, ich wybór również nie jest mały. Można wybierać spośród berberysów, róż, lawendy, bodziszków, lebiodek, rozchodników, ale także sosen, np.. czarnej lub górskiej, świerków, tawuł japońskich, a także wierzb. Dobrze sprawdzą się również żywotniki.

Tylko profesjonalne firmy

Kiedy zależy nam na tym, aby ogród na dachu był wyjątkowy, ale przede wszystkim bezpieczny dla całej konstrukcji nieruchomości, należy skontaktować się z fachowcami: firmą, która wykonuje tego typu usługi często. Pomoc takiej firmy często nie ogranicza się wyłącznie do przygotowania dachu, a więc poszczególnych jego warstw, ale również pomaga przy doborze najodpowiedniejszych roślin. Bardzo ważne jest to, aby wymagania poszczególnych roślin były do siebie zbliżone. Wtedy nawadnianie i pielęgnacja są o wiele łatwiejsze.

Zielony dach i jego zalety

Główną zaletą zielonego dachu jest oczywiście jego wygląd. Stanowi on wyjątkową ozdobę nieruchomości. Często na ogród na dachu decydują się osoby, które nie mogą mieć ogrodu wokół domu, z powodu np. zbyt małej powierzchni działki. Ale estetyka to nie jedyna zaleta. Zielony dach wpływa na zminimalizowanie kosztów różnych opłat: zarówno zmniejsza koszty energii, ponieważ ogród na dachu zimą zatrzymuje ciepło w domu, a latem ochładza (nie przepuszcza ciepła z zewnątrz), jak i kosztów za odprowadzanie ścieków. Na dachu zielonym można bowiem zamontować specjalny system retencyjny, który zbiera wodę deszczową. Wodę tę można następnie użyć np. do toalet, albo do podlewania roślin. Zielony dach redukuje również poziom hałasu i poprawia mikroklimat. Jego zalet jest naprawdę dużo!

Czy warto mieć zielony dach? Z pewnością tak, chociaż oczywiście nie do każdego takie rozwiązanie przemawia. Trzeba jednak przyznać, że dachy zielone maja wiele zalet: zarówno jeżeli chodzi o konstrukcję jak i o estetykę. Być może warto rozważyć stworzenie takiego dachu? Na pewno jest to pomysł godny przemyślenia, zwłaszcza przy dachu płaskim, chociaż tego typu rozwiązania, jak wiadomo, sprawdzają się również na dachach pochyłych.