Posiadanie własnego domu lub większej nieruchomości wiąże się z wieloma obowiązkami. Opieka nad nieruchomością jest bardzo wymagająca, zwłaszcza jeśli przydarzają się sytuacje zupełnie nieoczekiwane. Jedną z takich sytuacji jest podmoknięcie domu. Co wtedy? Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest drenaż!

Skąd podmoknięcia nieruchomości?

Ściany nieruchomości są wilgotne? W piwnicy pojawia się wilgoć? Czujesz brzydki zapach? A może ściany zaczynają pękać? To wszystko wina wody w gruncie. Podmoknięcia nieruchomości biorą się albo z wysokiego poziomu wód gruntowych (który może być wysoki przez cały rok lub wzrastać okresowo), albo z powodu nieprzepuszczalnych gruntów. W obu przypadkach, woda przez długi czas może stać w jednym miejscu, nie mając ujścia. To z kolei prowadzi do podmoknięcia nieruchomości, co oczywiście jest dla niej bardzo niebezpieczne. Może zdarzyć się także sytuacja, w której wierzchnia warstwa gruntu będzie przepuszczalna, ale warstwa tuż pod nią już nie – jest to również niebezpieczne! Ważne jest, aby badanie gruntu zostało wykonane jeszcze przed zbudowaniem domu. Jednak, nie zawsze tak się dzieje. Ratunkiem jest drenaż, najlepiej wykonany przez fachową firmę.

Nieprzepuszczalne grunty zbudowane są przede wszystkim z glin oraz ił.

Montaż systemu drenażowego to nie wszystko …

Drenaż wokół domu, to dopiero połowa sukcesu. Aby mówić o sukcesie pełnym, należy uporać się z odprowadzeniem wody z działki, a to nie zawsze jest proste. Skuteczne odprowadzenie wody wiąże się m.in. z jakością gleby, a w niektórych przypadkach także z decyzją zakładu kanalizacyjnego. Poniżej sposoby na pozbycie się wody z działki.

Czym jest drenaż i kiedy powinien zostać wykonany?

Sposób pierwszy: Poprowadzenie wody do kanalizacji. Jest to najprostsza forma odprowadzenia wody z działki. Nie jest jednak zawsze możliwa. Konieczne jest uzyskanie zgody od zakładu kanalizacji. Ponadto, w związku z nowym prawem wodnym, może okazać się, że będzie to wiązało się z większym podatkiem, tzw. „podatkiem od deszczu”. Warto przejrzeć umowę z zakładem kanalizacyjnym, bo być może zgoda tego typu już jest w niej zawarta. Nie jest to regułą, ale są to dość częste przypadki.

Sposób drugi: skierowanie wody do studzienek chłonnych. Studzienka chłonna musi znaleźć się w miejscu, gdzie gleba jest już przepuszczalna. I tu pojawia się problem. Jeżeli gleby przepuszczalne nie znajdują się bardzo głęboko,wykonanie studzienki chłonnej nie jest możliwe, a tym bardziej skierowanie do niej wody z działki.

Sposób trzeci: skierowanie wody do studni. Specjalna studia jest idealna do „przechowywania” wody, którą następnie można wykorzystać np. do podlewania roślin w ogrodzie, kiedy robi się dość sucho. Koszty takich zbiorników zakopanych w ziemi są różne, jednak czasem ten wydatek jest konieczny, zwłaszcza kiedy nie ma możliwości podłączenia się do kanalizacji.

Sposób czwarty: skierowanie wody do zbiornika wodnego (jeśli taki znajduje się na działce). Osoby posiadające na działce mały staw lub jeziorko, mogą skierować właśnie do niego zbędną wodę. Wystarczy rurka kanalizacyjna. Można również odprowadzić wodę do rowu, jednak najczęściej wtedy potrzebna jest zgoda np. z urzędu miasta, gminy, starostwa.

Sposób piąty: rozprowadzenie wody po działce. Zdarza się, że nie cala działka zbudowana jest z takiej samej nieprzepuszczalnej gleby. Wtedy można odprowadzić wodę na kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów za pomocą rury drenarskiej.

Chociaż drenaż to niemałe przedsięwzięcie, niestety czasem jest potrzebne. Bardzo ważne jest to, aby wykonać go tak szybko, jak to tylko możliwe, a więc wtedy, gdy zobaczymy, że cokolwiek z naszym domem dzieje się nie tak. Wszelkie zawilgocenia powinny być jak najszybciej eliminowane. Drenaż raczej trudno wykonać samemu, zawsze lepiej jest do tego celu zatrudnić fachowców.