Pożar hali w Mińsku Mazowieckim i kontrole jakości powietrza oraz wody

2 min czytania
Pożar hali w Mińsku Mazowieckim i kontrole jakości powietrza oraz wody


Pożar hali w Mińsku Mazowieckim już za nami, a mieszkańcy mogą odetchnąć z ulgą. Inspektorzy ochrony środowiska nie znaleźli zagrożeń dla zdrowia, a strażacy zadbali o bezpieczeństwo rzeki Srebrnej. Co jeszcze wiadomo o skutkach tego zdarzenia?

  • Mińsk Mazowiecki po pożarze dużej hali produkcyjnej – jak wygląda sytuacja środowiskowa?
  • Kontrole i badania potwierdzają bezpieczeństwo powietrza i wody w Mińsku Mazowieckim

Mińsk Mazowiecki po pożarze dużej hali produkcyjnej – jak wygląda sytuacja środowiskowa?

Wieczorem 13 lipca w Mińsku Mazowieckim doszło do poważnego pożaru hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni około 4000 m², należącej do zakładu zajmującego się produkcją opakowań z tworzyw sztucznych. Na szczęście ogień nie rozprzestrzenił się na sąsiednie budynki, a nikt nie ucierpiał podczas zdarzenia.

Na miejsce natychmiast przybyły zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, które skutecznie opanowały sytuację. W trosce o lokalne środowisko strażacy zabezpieczyli koryto rzeki Srebrnej, która znajduje się tuż obok miejsca pożaru, aby zapobiec ewentualnemu skażeniu wód.

Kontrole i badania potwierdzają bezpieczeństwo powietrza i wody w Mińsku Mazowieckim

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie niezwłocznie rozpoczął szczegółowe kontrole po zdarzeniu. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologiczna WARSZAWA-6 przeprowadziła pomiary jakości powietrza zarówno bezpośrednio przy miejscu pożaru, jak i w różnych punktach miasta.

Wstępne wyniki badań nie wykazały obecności substancji szkodliwych dla mieszkańców. Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska również potwierdziło brak groźnych zanieczyszczeń powietrza, z wyjątkiem pojedynczego pomiaru wskazującego minimalną obecność niebezpiecznej substancji. Jednak kolejne analizy wykonane przez strażaków wykluczyły tę anomalię.

W najbliższych dniach planowane jest pobranie próbek wody z rzeki Srebrnej, by mieć pewność, że środowisko wodne pozostaje nienaruszone. Ponadto inspektorzy będą nadzorować proces usuwania odpadów powstałych podczas pożaru, aby zapobiec dalszym zagrożeniom.

– powiedział Artur Brandysiewicz z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Dzięki szybkiej reakcji służb oraz dokładnym badaniom mieszkańcy Mińska Mazowieckiego mogą spać spokojnie, wiedząc, że ich zdrowie i otoczenie są pod stałą kontrolą.

Na podst. Urząd Wojewódzki w Warszawie

Autor: krystian