Mediacje w szkole - debata uczniowska o prawach i rozwiązywaniu konfliktów

3 min czytania
Mediacje w szkole - debata uczniowska o prawach i rozwiązywaniu konfliktów

W Warszawie młodzież zebrała się, by rozmawiać o mediacjach jako narzędziu łagodzenia sporów szkolnych. Na sali panował mieszany nastrój ciekawości i praktycznego zaangażowania - część rozmów była teoretyczna, część zamieniła się w warsztaty. Organizatorzy chcieli, by uczniowie nie tylko poznali zasady, lecz także wypróbowali je w grupie.

  • W Warszawie eksperci wyjaśniali, kiedy mediacja ma sens i co daje szkole
  • O roli Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich i jego wsparciu dla szkół

W Warszawie eksperci wyjaśniali, kiedy mediacja ma sens i co daje szkole

Debata była częścią 6. edycji Szkolnej WYprawy i skierowana do uczniów klas 7 i 8 oraz starszych roczników szkoły ponadpodstawowej. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska oświatowego, eksperci od mediacji oraz reprezentanci młodzieży. Część sesji miała formę warsztatów grupowych - młodzi ludzie i ich opiekunowie mogli ćwiczyć techniki rozmowy i negocjacji przy wsparciu prowadzących.

“Chcemy żeby szkoła była miejscem, gdzie młodzi ludzie zdobywają nie tylko wiedzę, ale również nowe kompetencje. Uczestnicy i uczestniczki dzisiejszej debaty poznawali sposoby jak rozwiązywać konflikty w szkole przy pomocy mediacji.”
Renata Kaznowska

Organizatorem wydarzenia było Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES), a w przygotowaniu spotkania brała udział także Młodzieżowa Rada m.st. Warszawy. Debata miała charakter praktyczny - nie chodziło tylko o teorię prawa uczniowskiego, lecz o pokazanie narzędzi, które dzieci i młodzież mogą zastosować na co dzień.

O roli Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich i jego wsparciu dla szkół

Funkcję Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich pełni od powołania tego stanowiska przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego w 2022 roku Damian Jaworek. Rzecznik pomaga w sprawach związanych z przestrzeganiem praw uczniów, przeciwdziałaniem dyskryminacji i promowaniem postaw demokratycznych - współpracuje z dyrekcjami, nauczycielami i szkolnymi rzecznikami. Przy biurze rzecznika działa zespół ekspertów z różnych instytucji edukacyjnych, dopasowywany do rodzaju zgłoszonych problemów.

Rzecznik prowadzi też działania edukacyjne w szkołach i organizuje debaty poświęcone prawom uczniowskim - przy jego wsparciu działa już około 63% placówek miejskich, które mają szkolnych rzeczników praw uczniowskich.

Praktyczne informacje - kontakt i dyżury rzecznika:

  • dyżury stacjonarne w każdy czwartek od godz. 16:00 w siedzibie WCIES przy ulicy Stara 4 (wejście C) - spotkania po wcześniejszym zapisie;
  • można się też umówić na spotkanie w szkole po uzgodnieniu z dyrekcją;
  • kontakt mailowy: [email protected]; telefon: (22) 44 33 554.

Działania rzecznika ułatwiają dostęp do mediacji i wsparcia prawnego dla uczniów oraz ich opiekunów.

Mieszkańcielskie spojrzenie - co to znaczy dla ucznia i rodzica

Mediacja w szkole to nie tylko kolejny formalny krok - to szansa, by konflikt został zatrzymany zanim przerodzi się w długotrwałe napięcie. Dla ucznia oznacza to możliwość bycia wysłuchanym i nauczenia się komunikowania potrzeb; dla rodzica - alternatywę wobec natychmiastowego eskalowania sprawy. Jeśli w szkole pojawiają się powtarzające się spory, warto sprawdzić, czy placówka ma szkolnego rzecznika lub zlecić warsztat mediacyjny. Przygotowanie do rozmowy - krótkie notatki o zdarzeniu, konkretne przykłady i zgoda na wspólną rozmowę - zwiększają szanse na konstruktywne rozwiązanie. Rzecznik oferuje też spotkania i wsparcie organizacyjne, gdy szkoła potrzebuje zewnętrznego moderowania mediacji.

na podstawie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Autor: krystian