81. rocznica likwidacji więzienia gestapo w Pomiechówku uczczona pamięcią

2 min czytania
81. rocznica likwidacji więzienia gestapo w Pomiechówku uczczona pamięcią


Pomiechówek oddaje hołd ofiarom Fortu III – miejsca, które przez lata było świadkiem niewyobrażalnego cierpienia i walki o wolność. W 81. rocznicę likwidacji więzienia gestapo odbyły się uroczystości pełne refleksji i pamięci, w których uczestniczył wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek.

  • Pomiechówek pamięta o tragedii Fortu III i uczy historii
  • Fort III w Pomiechówku jako symbol pamięci i przestroga dla przyszłych pokoleń

Pomiechówek pamięta o tragedii Fortu III i uczy historii

W Forcie III w Pomiechówku, miejscu naznaczonym tragiczną historią okupacji niemieckiej, odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę likwidacji więzienia gestapo. Program wydarzenia obejmował mszę polową, Apel Pamięci oraz ceremonię składania wieńców – momenty pełne zadumy i szacunku dla tysięcy ofiar, które straciły życie w tym miejscu.

Wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek podkreślił wagę pamięci o tych dramatycznych wydarzeniach:

„Dziś stajemy w miejscu naznaczonym cierpieniem, brutalnością i śmiercią. Miejscu, które w historii zapisało się czarną kartą – Fort III, więzienie gestapo i miejsce w którym swoje życie straciły tysiące osób. 81 lat temu – tu, na tych murach, zatrzymały się nadzieje setek naszych rodaków. Ludzi, którzy za swoją miłość do Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. Przychodzimy tu nie tylko po to, by wspominać. Przychodzimy, by pamiętać – i uczyć pamięci kolejne pokolenia. Bo historia, choć bolesna, ma moc budowania tożsamości. I jeśli niesiemy ją dalej – nie pozwolimy, by zło zwyciężyło ciszą. Dziś, kiedy żyjemy w wolnej Polsce, naszym obowiązkiem jest nie tylko oddać hołd ofiarom, ale też uczciwie opowiadać ich historię – pokazywać ją w szkołach, w mediach, w przestrzeni publicznej. Bo wolność, którą mamy, nie jest nam dana raz na zawsze. Chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy dbają o pamięć historyczną – instytucjom, stowarzyszeniom, nauczycielom, rodzinom ofiar. To dzięki Wam Fort III nie jest tylko ruiną, ale przestrogą. Nie tylko przeszłością – ale znakiem tego, kim jesteśmy. Cześć i chwała Bohaterom. Nigdy więcej wojny. Nigdy więcej nienawiści”

Fort III w Pomiechówku jako symbol pamięci i przestroga dla przyszłych pokoleń

Historia Fortu III sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy to powstał jako element carskich umocnień Twierdzy Modlin. Jednak to czas II wojny światowej nadał mu tragiczne znaczenie – od 1941 do 1945 roku funkcjonowało tam więzienie gestapo oraz miejsce masowych egzekucji.

W tym ponurym miejscu życie straciło co najmniej kilka tysięcy osób różnych narodowości: Polaków, Żydów oraz innych mieszkańców okupowanych terenów. Ostatnia egzekucja miała miejsce dokładnie 30 lipca 1944 roku.

Dzięki staraniom wielu instytucji i rodzin ofiar Fort III nie pozostaje jedynie miejscem zapomnianym czy ruiną – jest symbolem przestrogi oraz ważnym punktem edukacyjnym dla kolejnych generacji.

Na podst. Mazowiecki Urząd Wojewódzki

Autor: krystian