Ursus pamięta Powstanie Warszawskie 81 lat później zaprasza na uroczystości

2 min czytania
Ursus pamięta Powstanie Warszawskie 81 lat później zaprasza na uroczystości


Ursus 1 sierpnia stanie się miejscem wyjątkowego hołdu dla bohaterów Powstania Warszawskiego. Mieszkańcy dzielnicy spotkają się, by wspólnie uczcić pamięć o walce o wolność, a wydarzenia zaplanowane na ten dzień zaskoczą różnorodnością i zaangażowaniem uczestników.

  • Ursus upamiętnia bohaterów Powstania Warszawskiego w sercu dzielnicy
  • Warszawska historia ożywa w Ursusie dzięki muzyce i warsztatom

Ursus upamiętnia bohaterów Powstania Warszawskiego w sercu dzielnicy

W piątek, 1 sierpnia, Ursus zamieni się w przestrzeń pełną refleksji i patriotyzmu. Już od godziny 16:30 mieszkańcy będą mogli oddać cześć powstańcom przy ul. Rakuszanki, gdzie na cmentarzu zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze na ich grobach. To symboliczne rozpoczęcie dnia, który ma przypominać o niezwykłej odwadze walczących o wolność stolicy.

O godzinie 17:00 uroczystości przeniosą się pod pomnik przy ul. Cierlickiej. W tym miejscu odbędzie się oficjalna ceremonia z przemówieniami oraz apelem pamięci, podczas którego zgromadzeni wspólnie oddadzą hołd poległym powstańcom w godzinę „W” – moment szczególnie ważny dla historii Warszawy.

Warszawska historia ożywa w Ursusie dzięki muzyce i warsztatom

Wieczór przyniesie kolejne emocje – o 18:00 w kościele pw. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Sosnkowskiego 34 odprawiona zostanie Msza Święta w intencji uczestników Powstania Warszawskiego. To chwila zadumy i modlitwy za tych, którzy oddali życie za wolność.

Po nabożeństwie, od godziny 19:15, Park Czechowicki stanie się sceną koncertu piosenek powstańczych zatytułowanego „Listy z walczącej Warszawy – Ursus śpiewa (nie)zakazane piosenki”. Wokalny zespół młodzieżowy Young Voices wraz z profesjonalnymi muzykami zabierze publiczność w podróż przez autentyczne listy pisane podczas walk, które będą interpretowane i śpiewane wspólnie z widzami. Teksty piosenek pojawią się na telebimie, a każdy otrzyma śpiewnik, by móc aktywnie uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Dodatkowo w Parku Czechowickim będzie można wziąć udział w warsztatach szycia biało-czerwonych opasek powstańczych oraz spróbować swoich sił w ślusarstwie. Największą atrakcją będzie możliwość odbicia znaku Polski Walczącej przy użyciu 100-letniej prasy – unikatowego urządzenia dającego szansę poczuć ducha tamtych czasów.

Zaproszenie do udziału kierowane jest do wszystkich mieszkańców Ursusa – to doskonała okazja, by razem przeżyć ważne chwile i przekazać pamięć o bohaterach młodszym pokoleniom.

Na podstawie: Urząd Dzielnicy Ursus

Autor: krystian