34. Bieg Powstania Warszawskiego zmieni ruch i komunikację w stolicy

Warszawa szykuje się na wielkie sportowe wydarzenie upamiętniające bohaterów Powstania Warszawskiego. Już 26 lipca tysiące biegaczy wyruszą na ulice stolicy, a mieszkańcy muszą przygotować się na spore zmiany w ruchu i komunikacji miejskiej.
- Warszawskie ulice zamienią się w trasę pełną emocji i historii
- Zamknięcia ulic i objazdy w centrum Warszawy podczas sportowego święta
- Zamieszanie na Żoliborzu i Bielanach podczas sportowego weekendu Warszawy
- Mieszkańcy Warszawy skorzystają z bezpłatnej komunikacji miejskiej podczas biegu
Warszawskie ulice zamienią się w trasę pełną emocji i historii
W sobotni wieczór 26 lipca stolica ponownie ożyje dzięki 34. edycji Biegu Powstania Warszawskiego. To wyjątkowa okazja, by uczcić pamięć o bohaterach z 1944 roku poprzez aktywność fizyczną i wspólne przeżywanie historii. Na starcie pojawi się około 12 tysięcy uczestników, którzy będą mieli do wyboru dwie trasy – pięciokilometrową oraz dziesięciokilometrową.
Start obu dystansów zaplanowano na ulicy Bonifraterskiej niedaleko skrzyżowania ze Świętojerską. Krótszy bieg ruszy punktualnie o godzinie 20:30, natomiast dłuższy rozpocznie się o 21:20. Trasa prowadzi przez serce miasta – od Muranowskiej, Andersa, aż po Wybrzeże Gdyńskie i Konwiktorską, gdzie znajduje się meta. Biegacze pokonają ulice pełne historycznych miejsc, co nada wydarzeniu szczególny wymiar.
Podczas biegu piesi będą mogli przekraczać trasę wyłącznie w wyznaczonych punktach pod czujnym okiem obsługi i policji, co zapewni bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom i mieszkańcom.
Zamknięcia ulic i objazdy w centrum Warszawy podczas sportowego święta
Przygotowania do imprezy zaczną się już w sobotę po południu. Od 14:00 zostanie zamknięta ulica Konwiktorska, a godzinę później także Bonifraterska na odcinku od Konwiktorskiej do Świętojerskiej. Mieszkańcy będą mogli korzystać z ograniczonego przejazdu jednym pasem Bonifraterskiej między Muranowską a Wałową do Sapieżyńskiej do godziny 19:00. Ulica Sanguszki będzie dostępna tylko dla mieszkańców Nowego Miasta.
Około godziny 19:00 zamknięty zostanie plac Krasińskich, a kierowcy będą kierowani na ulicę Długą. W godzinach 20:30-21:30 osoby jadące Miodową zostaną skierowane w Kapucyńską i dalej Trasą W-Z. W tym czasie nie będzie możliwości wjazdu z placu Teatralnego w Senatorską w stronę placu Zamkowego.
O godzinie 20:00 zamknięte zostaną także ulice Andersa (od Muranowskiej do Zajączka), Krajewskiego, Jeziorańskiego oraz Zakroczymska. Ruch na tych ulicach wróci stopniowo – około godziny 22:00 przywrócony zostanie przejazd placem Krasińskich oraz ulicami Andersa i Muranowską, a godzinę później także na Krajewskiego, Jeziorańskiego i Zakroczymskiej. Ulica Bonifraterska pozostanie zamknięta do końca dnia, a Konwiktorska zostanie udostępniona kierowcom dopiero około godziny 3:00 w nocy z soboty na niedzielę.
Zamieszanie na Żoliborzu i Bielanach podczas sportowego weekendu Warszawy
Dla mieszkańców Żoliborza również przewidziano istotne utrudnienia. O godzinie 20:00 wyłączona z ruchu zostanie jezdnia Mickiewicza prowadząca w stronę Bielan – od wiaduktu kolejowego aż do placu Inwalidów. Kierowcy opuszczający plac Inwalidów będą mogli poruszać się jednym pasem Mickiewicza tylko do Zajączka, gdzie konieczny będzie skręt w prawo. Z kolei ulice Zajączka nie będą miały wyjazdu na Mickiewicza.
Tego samego wieczoru zamknięte zostaną również plac Inwalidów oraz ulice Czarnieckiego i aleja Wojska Polskiego po stronie Cytadeli. Fragment Krasińskiego między Wisłostradą a Czarnieckiego także stanie się nieprzejezdny. Ruch wróci stopniowo – około godziny 22:00 otwarte zostaną Mickiewicza oraz pół godziny później plac Inwalidów wraz z przyległymi ulicami.
Bielany również poczują skutki biegu – od 20:00 zamknięta zostanie jezdnia Wisłostrady prowadząca w stronę Wilanowa między mostem Skłodowskiej-Curie a ul. Wenedów. Kierowcy nie będą mogli zjechać na Wybrzeże Gdyńskie z Pułkowej, mostu Skłodowskiej-Curie, Trasy AK ani mostu Grota-Roweckiego. Objazdy poprowadzą ulicami Jagiellońską lub Wysockiego.
Dodatkowo o godzinie 21:00 wyłączona z ruchu zostanie ulica Gwiaździsta wraz z wyjazdami z okolicznych osiedli – Potocka i Tczewska stracą połączenie z Gwiaździstą, a Podleśna będzie dostępna tylko dla ruchu lokalnego. Ruch na Gwiaździstą powróci około godziny 22:30.
Mieszkańcy Warszawy skorzystają z bezpłatnej komunikacji miejskiej podczas biegu
Aby ułatwić poruszanie się po mieście podczas wydarzenia, organizatorzy przygotowali specjalne zmiany w komunikacji miejskiej. Autobusy linii 100, 114, 116, 121, 122, 157, 178, 180, 185, 197, 503 oraz 518 pojadą trasami objazdowymi. Natomiast kursowanie tramwajów linii 15 zostanie zawieszone.
Kibice i uczestnicy biegu mogą liczyć na darmowy przejazd wszystkimi środkami transportu publicznego Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusy, tramwaje, metro oraz pociągi SKM, KM i WKD) w granicach pierwszej strefy biletowej ZTM – wystarczy posiadać numer startowy zawodnika.
Szczegółowe informacje dotyczące zmian w ruchu drogowym można znaleźć na stronach infoulice.um.warszawa.pl oraz facebook.com/infoulice. Aktualizacje dotyczące komunikacji miejskiej dostępne są na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.
Bieg Powstania Warszawskiego to nie tylko sportowa rywalizacja – to przede wszystkim hołd oddany pamięci tych, którzy walczyli o wolność miasta. Warto więc przygotować się odpowiednio do tego wyjątkowego dnia i razem stworzyć niezapomnianą atmosferę!
Na podstawie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Autor: krystian