Mazowieckie muzea zaskakują innowacjami i zdobywają prestiżowe nagrody

2 min czytania
Mazowieckie muzea zaskakują innowacjami i zdobywają prestiżowe nagrody


Mazowieckie muzea ponownie zachwyciły innowacyjnością i pasją do historii! Najnowsza edycja konkursu „Mazowieckie zdarzenia muzealne – Wierzba” ujawniła prawdziwe perełki kulturalne regionu, które warto poznać i odwiedzić.

  • Wyjątkowe wystawy w muzeach Radomia i Warszawy przyciągają uwagę
  • Muzea Mazowsza stawiają na edukację i nowoczesne projekty
  • Najciekawsze wydawnictwa i projekty otwarte wzbogacają mazowiecką kulturę

Wyjątkowe wystawy w muzeach Radomia i Warszawy przyciągają uwagę

Wśród nagrodzonych wydarzeń muzealnych w województwie mazowieckim prym wiodą ekspozycje, które nie tylko prezentują bogactwo lokalnej historii, ale także inspirują do refleksji nad dziedzictwem kulturowym. Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zdobyło pierwsze miejsce za wystawę „Jacek Malczewski. Konteksty”, która ukazuje różnorodne oblicza twórczości jednego z najwybitniejszych polskich malarzy. Również Muzeum Warszawy i Stacja Muzeum wyróżniły się dwoma równorzędnymi drugimi miejscami za ekspozycje poświęcone projektantce Julii Keilowej oraz architekturze dworców kolejowych z okresu międzywojennego.

Nie zabrakło też ciekawych propozycji mniejszych placówek – Muzeum Ziemi Błońskiej zyskało uznanie za wystawę „Mera-Błonie… Tak biło serce miasta”, która przybliża lokalną historię i tożsamość mieszkańcom Błonia.

Muzea Mazowsza stawiają na edukację i nowoczesne projekty

Konkurs docenił również innowacyjne działania edukacyjne, które angażują różne grupy odbiorców. Na czele znalazł się projekt „Dla najmłodszych muzykantów. Gwizdawki, świstawki – gwizdki ceramiczne” przygotowany przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, który pozwala dzieciom odkrywać tradycyjne instrumenty ludowe poprzez praktyczne warsztaty.

Wysokie miejsca zajęły także inicjatywy takie jak „Szkoła komiksu” w Lengrenówce – oddziale Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oraz „Ferie na Zamku w Liwie”, które łączą zabawę z poznawaniem historii.

Najciekawsze wydawnictwa i projekty otwarte wzbogacają mazowiecką kulturę

Wśród publikacji muzealnych wyróżniono katalog „Malarki warszawskie” Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, który dokumentuje dorobek artystyczny kobiet związanych ze stolicą. Z kolei Muzeum Narodowe w Warszawie zostało nagrodzone za katalog wystawy poświęconej Józefowi Chełmońskiemu, a radomskie muzeum ponownie zabłysnęło dzięki wydawnictwu dotyczącym Jacka Malczewskiego.

Kategoria otwarta przyniosła niespodzianki – pierwsze miejsce zdobył pokaz mody lnianej 2024 przygotowany przez Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, podkreślając regionalne tradycje rzemieślnicze i ich współczesne interpretacje.

– Mazowieckie muzea po raz kolejny pokazały, że są nowoczesne, innowacyjne i realizują ciekawe projekty. Przy okazji zachęcam do odwiedzania naszych placówek – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Warto więc zaplanować wizytę w tych niezwykłych miejscach, by na własne oczy przekonać się o bogactwie mazowieckiej kultury i historii.

Na podstawie: Mazowiecki Urząd Marszałkowski

Autor: krystian