Jan Englert laureatem Dzieła Życia Norwidowskich nominacje już znane

3 min czytania
Jan Englert laureatem Dzieła Życia Norwidowskich nominacje już znane


Jan Englert uhonorowany Nagrodą im. C.K. Norwida za całokształt twórczości! Wśród nominowanych pojawiły się wybitne postaci literatury, muzyki i sztuk plastycznych. Kto jeszcze zawalczy o prestiżowe wyróżnienia w 2025 roku? Poznajcie szczegóły najnowszych nominacji i dowiedzcie się, kto może zdobyć serca jury!

  • Warszawa świętuje wybitne talenty w ramach Nagrody im. C.K. Norwida
  • Mazowieckie sceny i galerie doceniają literaturę, muzykę oraz sztuki wizualne
  • Warszawskie teatry z silną reprezentacją aktorską w rywalizacji o Norwida

Warszawa świętuje wybitne talenty w ramach Nagrody im. C.K. Norwida

W stolicy ogłoszono właśnie listę nominowanych do 24. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida – jednej z najważniejszych nagród kulturalnych przyznawanych przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Największą sensacją jest przyznanie statuetki Dzieło Życia Janowi Englertowi – legendzie polskiego teatru i filmu, który przez ponad dwie dekady kierował Teatrem Narodowym, tworząc miejsce pełne różnorodności artystycznej i otwartości na nowe pokolenia widzów.

– Dziękuję wszystkim, którzy są zaangażowani w proces wyłaniania nominowanych i laureatów nagrody im. Cypriana Kamila Norwida – najważniejszej nagrody Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dziękuję członkom kapituł, którzy społecznie – od lat – analizują zgłoszenia. Co roku mają przed sobą bardzo trudne decyzje. Wybierają spośród najwybitniejszych z wybitnych – podkreślił Ludwik Rakowski, przewodniczący sejmiku.

Mazowieckie sceny i galerie doceniają literaturę, muzykę oraz sztuki wizualne

W tym roku kapituły konkursowe zwróciły szczególną uwagę na twórców prozy oraz reportażu. Wśród nominowanych znaleźli się Jakub Benedyczak z poruszającym reportażem Oddział chorych na Rosję. Opowieść o Rosjanach czasów putinizmu, Maria Poprzęcka ze swoją refleksyjną książką Śmierć przed obrazem. O sztuce, starości i znikaniu oraz Justyna Sobolewska za biografię Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej. To pozycje, które nie tylko wzbogacają literacki pejzaż Mazowsza, ale także prowokują do głębokich przemyśleń.

Muzyczne nominacje to między innymi Łukasz Borowicz za album prezentujący dzieła Grażyny Bacewicz, a także Mikołaj Hertel z musicalem Dzikie łabędzie, wystawianym w Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie. Wyróżnienie otrzymała również Małgorzata Sarbak za wyjątkowy koncert jubileuszowy Pawła Szymańskiego w Teatrze Nowym.

W sferze sztuk plastycznych kapituła doceniła twórczość Mariusza Filipowicza prezentowaną w A_Galerii Uniwersytetu Przyrodniczego w Siedlcach, Marka Szymańskiego za wystawę fotografii w Domu Kultury Śródmieście oraz Józefa Wilkonia za ekspozycję w Van Rij Gallery w Ćmielowie.

Warszawskie teatry z silną reprezentacją aktorską w rywalizacji o Norwida

Kategoria teatralna obfitowała w znakomite kreacje aktorskie. Szymon Kuśmider został wyróżniony za rolę Falstaffa w spektaklu Historia Henryka IV Williama Shakespeare’a, granym na deskach Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Marianna Linde zachwyciła publiczność jako studentka w przedstawieniu Antygona w Molenbeek, które można zobaczyć w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka, natomiast Agnieszka Przepiórska zdobyła uznanie dzięki monodramowi Ocalone, przygotowanemu przez Dom Spotkań z Historią.

Napięcie rośnie, bo nazwiska zwycięzców zostaną ujawnione dopiero podczas wrześniowej gali, gdzie oprócz prestiżowych statuetek laureaci otrzymają także nagrody finansowe – aż do 50 tys. zł dla zdobywcy Dzieła Życia oraz 35 tys. zł dla pozostałych triumfatorów.

Dla wszystkich miłośników kultury to doskonała okazja, by śledzić rozwój wydarzeń i wspierać swoich faworytów na drodze do sukcesu!

Na podst. UMWM

Autor: krystian