Radom pamięta 49. rocznicę Czerwca 1976 i bohaterów strajków

2 min czytania
Radom pamięta 49. rocznicę Czerwca 1976 i bohaterów strajków


Radom pamięta o bohaterach Czerwca ’76 – dramatyczne wydarzenia sprzed 49 lat nadal poruszają serca mieszkańców miasta. Jak wyglądały obchody i jakie przesłanie niosą dla dzisiejszych pokoleń?

  • Radomskie miejsca pamięci tętniły wspomnieniami o Czerwcu 1976
  • Jak Radom upamiętnia dramatyczne dni walki o godność

Radomskie miejsca pamięci tętniły wspomnieniami o Czerwcu 1976

W miniony czwartek, 25 czerwca, Radom ponownie oddał hołd uczestnikom robotniczych protestów sprzed niemal pół wieku. To właśnie tutaj, w sercu Mazowsza, wydarzenia z 1976 roku pozostawiły trwały ślad w historii miasta i całego kraju. Obchody rozpoczęły się przed budynkiem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, który dawniej mieścił Komitet Wojewódzki Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – miejsce szczególne, bo właśnie tam doszło do konfrontacji między protestującymi a milicją.

Przed tablicą pamiątkową zgromadziły się delegacje, które złożyły kwiaty, wyrażając szacunek dla odwagi i determinacji strajkujących. W imieniu premiera Donalda Tuska wieniec złożył wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek, który wraz z Rafałem Molgą, kierownikiem Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu, uczestniczył także w kolejnych uroczystościach przy ulicy S. Żeromskiego i 25 Czerwca.

Jak Radom upamiętnia dramatyczne dni walki o godność

Organizatorzy tegorocznych obchodów – Urząd Miasta Radomia, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 oraz NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Radomska – zadbali o to, by pamięć o wydarzeniach z czerwca 1976 roku pozostała żywa i przekazywana kolejnym pokoleniom. Przypomniano tragiczne skutki decyzji rządu ogłoszonej 24 czerwca przez premiera Piotra Jaroszewicza: gwałtowny wzrost cen podstawowych produktów spożywczych wywołał falę protestów w całym kraju.

W Radomiu, Ursusie i Płocku strajki przybrały szczególnie dramatyczny charakter. Milicja i służby bezpieczeństwa brutalnie tłumiły demonstracje, a około 2,5 tysiąca osób zostało zatrzymanych. Te wydarzenia stały się symbolem nie tylko walki o lepsze warunki życia, ale również odwagi i solidarności społecznej.

“Te dni przypominają nam o sile jedności i potrzebie obrony godności każdego człowieka” – podkreślił podczas uroczystości wicewojewoda Patryk Fajdek.

Dzięki takim inicjatywom jak coroczne obchody Radomski Czerwiec ’76 pozostaje ważnym punktem na mapie pamięci historycznej Polski. Mieszkańcy miasta mają okazję nie tylko uczcić bohaterów przeszłości, ale także zastanowić się nad wartością wolności i praw obywatelskich we współczesnym świecie.

Według informacji z: Urząd Wojewódzki w Warszawie

Autor: krystian