Inwestycja, która się opłaca: analiza zwrotu z inwestycji w farmy fotowoltaiczne

2 min czytania
Inwestycja, która się opłaca: analiza zwrotu z inwestycji w farmy fotowoltaiczne

Farma fotowoltaiczna to ekologiczne, ale też opłacalne ekonomicznie rozwiązanie. Zyski z produkcji energii odnawialnej i rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię sprawiają, że tego typu inwestycje stają się atrakcyjne dla firm i prywatnych inwestorów.

Zanim jednak przeznaczysz znaczne środki na zakup gruntu, projekt, a następnie montaż farmy fotowoltaicznej, zadaj sobie ogromnie ważne pytanie: kiedy, w jakich warunkach i jak koszt ten się zwróci?

Jak sprawdzić zwrot z inwestycji w farmy fotowoltaiczne?

Wspólnym mianownikiem dla wszystkich inwestujących w farmy fotowoltaiczne jest nie tylko rosnąca świadomość ekologiczna, ale przede wszystkim potencjał zysków płynący z energii odnawialnej. I warto tutaj zaznaczyć, że nie ma jednej, dobrej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak długo będzie trzeba czekać na zwrot poniesionych kosztów, a następnie na generowane dochody, ponieważ jak w wielu takich przypadkach odpowiedź można rozpocząć od to zależy”.

Zwrot z inwestycji w farmę fotowoltaiczną można obliczyć na podstawie kilku niezwykle ważnych czynników.

  • Koszt budowy farmy, czyli zakup paneli fotowoltaicznych, inwerterów, systemów mocowań, wykonanie prac ziemnych i elektrycznych, a także podłączenia do sieci energetycznej.
  • Potencjalne przychody generowane przez farmę wynikające z produkcji energii elektrycznej. Energię można sprzedawać do sieci energetycznej lub wykorzystać w systemach własnych. Wysokość przychodów zależy od lokalnych stawek za energię i warunków umowy zawartej operatorem sieci.
  • Programy wsparcia dla energii odnawialnej mogą znacząco obniżyć koszty inwestycji i przyspieszyć czas zwrotu. W Polsce można korzystać m.in. z dotacji krajowych lub unijnych oraz z ulg podatkowych.
  • Wydajność farmy fotowoltaicznej zależy od jakości instalacji, jej lokalizacji oraz warunków nasłonecznienia. W regionach o większej liczbie słonecznych dni farma może generować więcej energii, skracając tym samym czas zwrotu.
  • Chociaż farmy fotowoltaiczne są stosunkowo bezobsługowe, zawsze należy uwzględnić w kalkulacjach koszty serwisowania i ewentualnych napraw.

Po jakim czasie można liczyć na zwrot z inwestycji?

Farma fotowoltaiczna to inwestycja o dużym potencjale zwrotu, przyczyniająca się jednocześnie do ochrony środowiska. Czas zwrotu z inwestycji w farmy fotowoltaiczne zależy od wyżej wymienionych czynników, ale zazwyczaj wynosi od 7 do 12 lat. Jeśli jako inwestor skorzystasz z dotacji lub preferencyjnych warunków finansowania, na zwrot możesz czekać nieco krócej, bo średnio 5-6 lat.

Pamiętaj, że mniejsze farmy, przeznaczone do własnego użytku, mogą zwrócić się szybciej. Z kolei duże instalacje komercyjne mogą, chociaż przynoszą stabilne i przewidywalne przychody przez wiele lat dzięki sprzedaży energii, zwracają się nieco później.

Zwrot z inwestycji zależy także od przyszłych trendów na rynku energii. Rosnące ceny energii oraz zwiększające się zapotrzebowanie na źródła odnawialne także mogą zwiększyć opłacalność farm fotowoltaicznych.

Autor: Artykuł sponsorowany

echowarszawy_kf