Mazowiecki Urząd Marszałkowski wspiera walkę z rakiem piersi w Różowym Październiku
15 października to dzień, w którym szczególnie zwracamy uwagę na problem raka piersi, stanowiącego poważne zagrożenie dla zdrowia kobiet. Samorząd Mazowsza podejmuje szereg działań, aby wspierać panie w walce z tą chorobą, oferując programy profilaktyczne i diagnostyczne oraz inwestując w rozwój szpitali.

Wzrost zachorowań na raka piersi – alarmujące statystyki

W województwie mazowieckim co roku stwierdza się około 21 tysięcy nowych przypadków nowotworów, z czego niemal połowa dotyczy kobiet. Rak piersi, jako jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród pań, stanowi 27,2% wszystkich złośliwych nowotworów w regionie. Warto zauważyć, że w grupie wiekowej 20-44 lata odsetek ten wzrasta do 33,3%, a u kobiet w przedziale 45-64 lata osiąga dramatyczne 36,4%. Statystyki te są niepokojące, co podkreśla potrzebę odpowiednich działań w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego.

Samorząd Mazowsza na czołowej linii wsparcia

W obliczu rosnącej liczby zachorowań, samorząd województwa mazowieckiego intensyfikuje swoje działania. W ramach programu „Mazowsze dla zdrowia” wprowadzono szereg inicjatyw mających na celu wczesne wykrywanie raka piersi. Jak zaznacza Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego, „realizujemy projekt dotyczący wykrywania raka piersi na wczesnym etapie, zapewniamy badania profilaktyczne w ramach programu”. W ramach tego programu samorząd przeznacza znaczne środki na modernizację szpitali, w tym na rozwój oddziałów ginekologiczno-położniczych. W ostatnim czasie wsparcie otrzymał także Oddział Chirurgii Onkologicznej w Szpitalu Czerniakowskim, na co przeznaczono 4 miliony złotych.

Wspólna walka z rakiem piersi – programy edukacyjne i profilaktyczne

W trosce o zdrowie kobiet powstał program „Mazowsze dla zdrowia kobiety”, który w tym roku został poszerzony o profilaktykę zdrowia mężczyzn, zmieniając swoją nazwę na „Mazowsze dla zdrowia”. W ramach tego projektu samorząd podpisał już 28 umów z powiatami i miastami, a łączna kwota wsparcia wynosi ponad 2,4 miliona złotych. Programy te obejmują nie tylko profilaktykę raka piersi, ale także edukację zdrowotną, która dostosowana jest do potrzeb różnych grup społecznych.

W ciągu ostatnich lat samorząd zainwestował również w programy edukacyjne, takie jak cykl spotkań „Białe soboty” realizowany przez Centrum Attis, które skupia się na wczesnej profilaktyce raka piersi. W latach 2020-2023 na program wczesnego wykrywania raka piersi przeznaczono 500 tysięcy złotych, a w przyszłym roku zaplanowano dodatkowe fundusze na edukację zdrowotną. W lecie organizowane były również MAZOpikniki, gdzie panie mogły skorzystać z porad specjalistów, a w zajęciach z samobadania piersi uczestniczyło ponad 2400 kobiet.

Wszystkie te działania mają na celu nie tylko poprawę diagnostyki i leczenia, ale także zwiększenie świadomości na temat raka piersi wśród kobiet. Dzień Walki z Rakiem Piersi to doskonała okazja, aby przypomnieć o znaczeniu regularnych badań i profilaktyki w walce z tą groźną chorobą.


Na podstawie: Mazowiecki Urząd Marszałkowski