Bonding zębów - czym jest i kiedy warto go wykonać?

Bonding zębów to jeden z zabiegów, które można wykonać w gabinecie stomatologicznym w celu poprawy wyglądu uzębienia. Jest to jedna z najmniej inwazyjnych metod, dzięki której możesz cieszyć się pięknym uśmiechem i jednocześnie cieszyć się naturalnym efektem końcowym. Jakie są korzyści z przeprowadzenia bondingu u specjalisty i kiedy warto poddać się zabiegowi? Sprawdź!

  1. Bonding zębów - na czym polega zabieg i jak wygląda w praktyce?
  2. Poprawa wyglądu zębów pacjenta - kiedy warto wykonać bonding?

Bonding zębów - na czym polega zabieg i jak wygląda w praktyce?

Bonding zębów to zabieg stomatologiczny, którego celem jest odbudowa ich powierzchni. Do bondingu zębów najczęściej wykorzystuje się żywice kompozytowe, którymi dentysta pokrywa zęby, maskując tym samym drobne uszkodzenia w ich strukturze. W praktyce mowa m.in. o pęknięciach czy małych szczelinach. W grę wchodzi również zakamuflowanie różnego rodzaju przebarwień. Bardzo istotne okazuje się odpowiednie dobranie materiału kompozytowego do potrzeb pacjenta, a dokładniej naturalnego koloru jego zębów. Wszystko po to, aby uzyskać maksymalnie naturalny efekt.

Co ważne, współczesna stomatologia estetyczna daje pacjentom wybór. Stawiając na bonding możesz oczekiwać widocznych efektów zabiegu już po pierwszej wizycie w gabinecie dentystycznym. To bardzo skuteczna metoda poprawy wyglądu uzębienia, zwłaszcza w awaryjnych sytuacjach. Zastosowanie żywicy kompozytowej to bardzo dobry sposób w przypadku m.in. złamania czy też ukruszenia korony zęba. Ponadto w zasięgu Twojej ręki jest również korekta nierówności, jak również ukształtowanie dziąseł - wszystko z myślą o walorach estetycznych.

Nie bez znaczenia pozostaje również to, że bonding może zmniejszyć, jak również wyeliminować diastemę. Wielu specjalistów zaleca jego przeprowadzenie po leczeniu ortodontycznym. Wynika to z faktu, że zęby w wielu przypadkach wymagają odbudowy czy też wyrównania kształtu bądź też wyeliminowania szpar.

Jak wygląda zabieg bonding Warszawa? Pierwszym krokiem jest wstępna konsultacja z dentystą. Sprawdza on stan jamy ustnej i na podstawie badania podejmuje decyzję, czy bonding jest wskazany. Jeśli tak, kolejnym etapem jest dobór koloru materiału kompozytowego - stomatolog bierze pod uwagę zarówno swoją opinię, jak i potrzeby pacjenta. Następnie zęby są przygotowywane do zabiegu - poddawane są szorstkowaniu, dzięki czemu kompozyt uzyska lepszą przyczepność. Potem na ząb aplikowany jest płyn, który również ma za zadanie ułatwić przyczepność materiału. W kolejnym korku jest on zakładany na ząb i modelowany w celu uzyskania maksymalnie naturalnego efektu. Następnie kompozyt jest utwardzany za pomocą lampy UV. Na samym końcu dochodzi do polerowania, jak również korekty ewentualnych niedociągnięć.

Jak się przygotować do zabiegu? Przede wszystkim zadbaj o higienę jamy ustnej - nie tylko je umyj, ale również użyj nici dentystycznej. Przygotuj również swoją historię medyczną - poinformuj stomatologa o wszelkich alergiach czy też przyjmowanych lekarz. Zadaj również pytania, aby rozwiać swoje wszelkie wątpliwości.

Poprawa wyglądu zębów pacjenta - kiedy warto wykonać bonding?

Bonding to mało inwazyjny zabieg stomatologiczny, którego przeprowadzenie może być wskazanie w wielu przypadkach. W praktyce mowa o takich jak między innymi: wypełnienie małych ubytków i pęknięć, zamaskowanie widocznych przebarwień, poprawa kształtu bądź też rozmiaru zębów czy też ogólnej estetyki uśmiechu.

Co ważne, zabieg nie wymaga znieczulenia. Trwa stosunkowo krótko i do uzyskania satysfakcjonujących efektów często wystarcza zaledwie jedna wizyta. Trwałość bondingu w dużej mierze uzależniona jest od staranności w pielęgnacji po zabiegu, jednak mowa o wielu latach. Nie bez znaczenia pozostają również regularne wizyty kontrolne.