W minioną sobotę mieszkańcy Pomiechówka oraz licznie przybyli goście oddali hołd ofiarom jednej z ostatnich masowych egzekucji z czasów II wojny światowej, która miała miejsce 80 lat temu na terenie Fortu III. Uroczystości, zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej, były nie tylko przypomnieniem tragicznych wydarzeń, ale także manifestacją pamięci o ofiarach tamtych dni.
- Uroczystości ku czci ofiar II wojny światowej
- Przemówienia i Apel Pamięci
- Fort III – miejsce pamięci i tragedii
Uroczystości ku czci ofiar II wojny światowej
30 lipca miało miejsce szczególne wydarzenie upamiętniające tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w Pomiechówku. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej polowej, która zgromadziła mieszkańców oraz przedstawicieli władz samorządowych. Wspólna modlitwa przy cmentarzu wojennym stała się okazją do refleksji nad losem kilku tysięcy Polaków i Żydów, którzy stracili życie w wyniku brutalnych działań niemieckich okupantów. W wydarzeniu wziął udział Wicewojewoda Mazowiecki, Robert Sitnik, który złożył wieniec w imieniu Wojewody Mazowieckiego.
Przemówienia i Apel Pamięci
Podczas uroczystości miały miejsce okolicznościowe przemówienia, w tym wystąpienie Wicewojewody, który podkreślił znaczenie pamięci o ofiarach: - Składamy dziś hołd ofiarom kaźni w miejscu utworzonego przez Niemców obozu na terenie Fortu III. Nasza obecność tutaj w osiemdziesiątą rocznicę tamtego wydarzenia jest wyrazem pamięci o ofiarach. Gromadząc się w miejscu tych tragicznych wydarzeń, wyrażamy naszą gotowość do kultywowania wartości, w imię których cierpieli i ginęli nasi przodkowie. Chwała Bohaterom! - powiedział Robert Sitnik. Po przemówieniach odbył się Apel Pamięci oraz ceremonia składania wieńców, które miały na celu upamiętnienie tragicznych losów zamordowanych.
Fort III – miejsce pamięci i tragedii
Fort III w Pomiechówku to miejsce, które na zawsze pozostanie w pamięci lokalnej społeczności. W czasie II wojny światowej pełnił on funkcję niemieckiego obozu przesiedleńczego oraz więzienia karno-śledczego. Mimo że dokładna liczba ofiar nie jest znana z powodu braku dokumentacji, szacuje się, że w forcie zginęło kilka tysięcy osób. Z danych z 1945 roku wynika, że liczba więźniów wynosiła około 50 tysięcy, z czego 15 tysięcy miało zostać zamordowanych.
W latach 2018-2021 na terenie Fortu III prowadzono prace ekshumacyjne, które pozwoliły na odnalezienie szczątków niemal 300 ofiar. Dziś szczątki te spoczywają na cmentarzu wojennym, który stanowi symbol pamięci o ludziach, którzy stracili życie w wyniku okrutnych działań wojennych. Uroczystości zorganizowane przez IPN są nie tylko sposobem na uczczenie pamięci, ale także na przypomnienie o znaczeniu historii, która nie powinna być zapomniana.
Opierając się na: MUW