Rozstrzygnięto konkurs MWFF: 13 filmów otrzyma dofinansowanie
W czternastej edycji konkursu Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego wyłoniono 13 filmów, które otrzymają finansowe wsparcie na realizację. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się zarówno fabuły, dokumenty, jak i animacje. Łączna pula nagród wynosiła 2,8 mln zł.

Rozstrzygnięcie konkursu Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego

W ramach czternastej edycji konkursu Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego komisja konkursowa miała do oceny 53 zgłoszenia. Po trzech etapach selekcji, do ostatecznej decyzji zakwalifikowano 27 projektów, z których wybrano 13 najlepszych, w tym siedem filmów fabularnych, pięć dokumentów oraz jedną animację. Łączna kwota przeznaczona na wsparcie wyniosła 2,8 mln zł.

Skład komisji i proces selekcji

Oceny zgłoszeń dokonała komisja w składzie: Artur Jóźwik, Paweł Cukrowski, Katarzyna Klimkiewicz, Jan Naszewski, Wiesław Raboszuk, Sebastian Smoliński, Anna Spisz, Magdalena Ulejczyk i Beata Żurawska. Komisja podjęła decyzję o przyznaniu wkładów koprodukcyjnych dla wybranych produkcji. Kryterium podstawowym była związana z Mazowszem tematyka filmów, miejsce realizacji lub udział lokalnych twórców i przedsiębiorców.

Filmy fabularne z największym wsparciem

Najwięcej projektów, bo aż siedem, otrzymało wsparcie w kategorii film fabularny. Wśród dofinansowanych tytułów znalazły się:

  • „Grzesiuk, król życia”, scen. Bartosz Janiszewski, Michał Szcześniak, reż. Michał Szcześniak
  • „Kulej”, scen. Xawery Żuławski, Rafał Lipski, reż. Xawery Żuławski
  • „Ministranci”, scen. i reż. Piotr Domalewski
  • „Wielka Warszawska”, scen. i reż. Bartłomiej Ignaciuk
  • „Syrenka Picassa”, scen. Roman Jarosz, reż. Janusz Zaorski
  • „Przez ścianę”, scen. i reż. Maciej Sobieszczański
  • „Nie ma duchów w mieszkaniu na dobrej”, scen. Emi Buchwald i Karol Marczak, reż. Emi Buchwald

Wsparcie dla filmów dokumentalnych

Pięć tytułów otrzymało dofinansowanie w kategorii film dokumentalny. Są to:

  • „Ciężar tygodnia”, scen. Paweł Ziemilski, Mateusz Wajda, reż. Paweł Ziemilski
  • „Mój ojciec, Iceman”, scen. i reż. Łukasz Kowalski
  • „Teatr przy głównej ulicy”, scen. i reż. Dawid Szurmiej
  • „Czarna teczka”, scen. Bartosz Paduch, Marcin Grabowski, reż. Bartosz Paduch
  • „Ptaszek”, scen. i reż. Aneta Ptak

Animacja doceniona w konkursie

Jedynym filmem animowanym, który otrzymał wsparcie, jest „Smacznego, proszę Wilka!” autorstwa Marty Guśniowskiej, w reżyserii Katarzyny Agopsowicz i Przemysława Świdy.

Lista rezerwowa i warunki dalszych działań

Na liście rezerwowej znalazły się dwa filmy: „Piorun Sycylijski” (film fabularny) oraz „Dziura w ścianie” (film dokumentalny). Warunkiem przyznania wsparcia finansowego jest przystąpienie do negocjacji i podpisanie umowy z Mazowieckim Instytutem Kultury.

Historia i znaczenie funduszu filmowego

Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy działa już od 14 lat, finansowany przez Urząd m.st. Warszawy, Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Instytut Kultury. Podstawowym kryterium udziału w konkursie jest powiązanie produkcji filmowej z Województwem Mazowieckim. Dotychczas wsparcie finansowe otrzymało ponad 110 filmów, co świadczy o dużym zaangażowaniu lokalnych władz w rozwój kinematografii.


Według informacji z: UMS Warszawa