Fotograficzny przewodnik dla miłośników przyrody

Jeśli jesteś pasjonatem fotografii i uwielbiasz uwieczniać górskie krajobrazy, wejdź na Sokolicę. Szczyt w Pieninach zachwyci Cię swoim urokiem, ale też stanie się doskonałym bohaterem Twoich zdjęć.

Dowiedz się, kiedy i jak najlepiej fotografować góry, aby uchwycić ich piękno. Przygotowaliśmy porady dla początkujących i zaawansowanych fotografów, które pomogą w doskonaleniu fotograficznych umiejętności.

Czym jest Sokolica?

Sokolica to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szczytów w Pieninach. Znajduje się na wysokości 747 m n.p.m. i zapewnia przepiękne widoki na przełom Dunajca oraz okoliczne góry. Charakterystyczną atrakcją Sokolicy jest sosna reliktowa. Rosnące na szczycie drzewo, obecnie niestety znacznie uszkodzone, stało się symbolem tego miejsca. Przyrodnicy oceniają, że sosna z czasem może obumrzeć, tym bardziej warto je zobaczyć i aparatem fotograficznym uchwycić piękno pięćsetletniego drzewa.

Sprawdź najlepszenoclegi dla fotografów w Schronisku PTTK Orlica

Najlepsze pory dnia do fotografowania Sokolicy

Najlepsze pory dnia do fotografowania Sokolicy to wschody i zachody słońca. O świcie można wykorzystać niesamowite, ciepłe światło. Z kolei zachody słońca sprawiają, że zdjęcia mają miękki, ciepły blask. Późne popołudnie i wczesny wieczór to również dobre momenty na fotografowanie, gdy światło jest miękkie, a cienie dłuższe. Fantastyczne są nocne fotografie Sokolicy, na przykład przy pełni księżyca lub wykonane z pomocą funkcji długiego czasu naświetlania.

Najlepsze punkty widokowe

Najlepsze miejsca do fotografowania na Sokolicy to przede wszystkim jej szczyt, z którego fotograf ma świetny, panoramiczny widok na przełom Dunajca i okoliczne góry. Aby dostać się na szczyt, należy wybrać się na spacer, który zaczyna się w Szczawnicy lub Krościenku nad Dunajcem. Trasa jest dobrze oznakowana i prowadzi przez tereny Pienińskiego Parku Narodowego.

Polecanym fotografom punktem widokowym jest także taras na Polanie Pieniny. Stąd można podziwiać Sokolicę na tle fantastycznego krajobrazu. Ujęcia z tego miejsca są szczególnie piękne o poranku, gdy mgły unoszą się nad dolinami.

Porady fotograficzne dla początkujących i zaawansowanych

Początkujący fotografowie powinni skupić się na podstawach kompozycji, czyli zapoznać się z regułą trójpodziału, szukać naturalnych linii prowadzących oraz eksperymentować z różnymi kątami ujęć.

Jeśli chcesz uzyskać dobrej jakości obraz, ustaw aparat na niską wartość ISO oraz przysłonę f/8 lub wyższą dla większej głębi ostrości. Po zdobyciu większego doświadczenia możesz zacząć korzystać z filtrów polaryzacyjnych, aby zwiększyć kontrast nieba i wody, oraz z filtrów ND do długich czasów naświetlania. Warto również eksperymentować z technikami HDR, aby uchwycić pełen zakres tonalny sceny.

Wskazówki praktyczne przed wizytą

Przed wizytą na Sokolicy warto odpowiednio się przygotować. Ubieraj się warstwowo, aby dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych. Solidne buty trekkingowe są niezbędne, by bezpiecznie poruszać się po szlaku, zwłaszcza po deszczu lub w śniegu. Zabierz też ze sobą wystarczającą ilość wody oraz przekąski. Oprócz aparatu możesz wziąć statyw, dodatkowe baterie i karty pamięci.