Jak wybrać zamrażarkę do osocza?

Zamrażarki do krwi i osocza to niskotemperaturowe zamrażarki medyczne wykorzystywane w laboratoriach, szpitalach i innych placówkach medycznych. Służą do przechowywania krwi, osocza i innych materiałów biologicznych. Aby nie straciły swoich właściwości, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki przechowywania. Dlatego wybór takiego urządzenia nie powinien być kwestią przypadku.

Jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze zamrażarki do osocza?

Szukając odpowiedniej zamrażarki do przechowywania osocza, warto wziąć pod uwagę, jaki oferuje zakres temperatur, jakie ma rodzaje systemów alarmowych informujących w razie nagłej zmiany temperatury czy braku zasilania, z jakich komponentów powstała i czy spełnia ona obowiązujące normy oraz czy urządzenie posiada certyfikat potwierdzający jego medyczne zastosowanie.

Zakres temperatur

W niskotemperaturowych zamrażarkach laboratoryjnych dobrej jakości powinien być dostępny do ustawienia duży zakres temperatur, nawet do -86oC. W takiej temperaturze można śmiało przechowywać osocze czy płyn mózgowo-rdzeniowy bez utraty ich właściwości.

W zamrażarce laboratoryjnej ustawionej na -60oC można przechowywać osocze nawet do 24 miesięcy. Z kolei w zamrażarce ustawionej na -70oC bezpiecznie przechowasz płyn mózgowo-rdzeniowy przez 2 tygodnie.

Elektroniczny sterownik temperatury z dużym zakres temperatur umożliwia ustawienie ich na różnych wartościach, idealnie dostosowanych do rodzaju przechowywanego materiału biologicznego. To bardzo ważna możliwość w każdym laboratorium, gdzie przetrzymuje się różne próbki i to ważne, by zapewnić im odpowiednie warunki przechowywania.

Systemy alarmowe

Kolejna bardzo ważna funkcja w zamrażarce niskotemperaturowej do osocza to nowoczesne systemy alarmowe. Oprócz elektronicznego wyświetlacza pokazującego dokładną temperaturę we wnętrzu zamrażarki oraz jej ewentualne wahania, zamrażarka powinna też mieć wbudowany system informujący o uszkodzeniu czujnika temperatury, a także alarm dźwiękowy i wizualny informujący o przekroczeniu wysokiej i niskiej temperatury czy niedomkniętych drzwiach.

Dzięki temu w razie awarii sprzętu lub przerw zasilania zostaniesz od razu poinformowany o nieprawidłowościach i będziesz mógł interweniować. To bardzo ważne w przypadku przechowywania delikatnego materiału biologicznego, gdyż nawet niewielka zmiana temperatury może wpłynąć na jego skład chemiczny i zmienić jego właściwości. Systemy alarmowe znacząco podnoszą bezpieczeństwo korzystania z zamrażarek niskotemperaturowych.

Certyfikaty i zgodność z normami

Przy wyborze profesjonalnych zamrażarek do przechowywania osocza lub innych składników krwi warto zwrócić uwagę, czy produkt jest zgodny z normą DIN 13277 i jest klasyfikowane jako wyrób medyczny. Tylko wtedy mamy gwarancję, że jest wykonany z odpowiednich materiałów i zapewni bezpieczne warunki przechowywania.

Zamrażarki do osocza Frost to gwarancja najwyższej jakości. W ofercie dystrybutora znajdziesz wyłącznie certyfikowane modele zamrażarek najbardziej polecanych producentów, takich jak Arctiko, Liebherr, Frimed, Tefcold czy GRAM.