Retrospektywna wystawa Grzegorza Rosińskiego w Pałacu Kultury i Nauki
Mistrz komiksu Grzegorz Rosiński zaprezentuje swoje dzieła w Pałacu Kultury i Nauki. Od 15 czerwca mieszkańcy będą mieli okazję zobaczyć retrospektywę twórczości artysty, który na stałe wpisał się w historię europejskiego komiksu.
  1. Wystawa "Grzegorz Rosiński w ilustracjach" otwiera się 15 czerwca.
  2. Zaprezentowane zostaną ponad 400 obiektów.
  3. Znajdziemy tam m.in. oryginalne plansze komiksowe i ilustracje książkowe.
  4. Wystawa potrwa do 8 września 2024 r.

Grzegorz Rosiński, znany przede wszystkim jako twórca legendarnego "Thorgala", zyskał międzynarodową sławę dzięki współpracy z belgijskim scenarzystą Jeanem Van Hamme'em. Ich wspólne dzieło publikowane w belgijskim czasopiśmie "Le Journal de Tintin" zdobyło rzesze fanów na całym świecie. Rosiński studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom w pracowni ilustracji Jana Marcina Szancera.

Wystawa w Pałacu Kultury i Nauki, zorganizowana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, zaprezentuje szeroką gamę prac artysty. Znajdziemy tam zarówno oryginalne plansze komiksowe, jak i jego twórczość malarską. Będą to m.in. ilustracje książkowe, plansze z serii "Kapitan Żbik", a także rysunki z komiksów historycznych oraz opowieści graficzne stworzone na emigracji.

Warto zwrócić uwagę na imponującą liczbę obiektów – ponad 400 – które w przekrojowy sposób opowiadają o życiu i twórczości Grzegorza Rosińskiego. To prawdziwa gratka dla miłośników komiksu i sztuki, którzy będą mogli podziwiać m.in. plansze z serii "Thorgal", "Szninkiel", "Yans", "Western" i "Zemsta Hrabiego Skarbka".

Ekspozycja ta powstała dzięki Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi, a warszawską prezentację przygotowuje Muzeum Karykatury. Kuratorem wystawy jest Piotr Rosiński, a autorką scenariusza Maria Lengren. Wystawie towarzyszyć będzie katalog z tekstem Wojciecha Birka, wieloletniego tłumacza komiksów Rosińskiego.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających codziennie od 10:00 do 18:00 w Sali Skłodowskiej w Pałacu Kultury i Nauki od 15 czerwca do 8 września 2024 r. Pod patronatem prezydenta miasta, wydarzenie to z pewnością przyciągnie wielu miłośników sztuki i komiksu.


Na podstawie: UMS Warszawa