Licealiści z Batorego triumfują w europejskich konkursach historycznych
Uczniowie z Liceum im. Stefana Batorego odnieśli spektakularne sukcesy na arenie międzynarodowej, zdobywając tytuł Mistrzów Europy w Zespołowym Międzynarodowym Konkursie Historycznym. W finale pokonali prestiżowe londyńskie Eton College, a dodatkowo uczennica pierwszej klasy triumfowała w konkursie indywidualnym.
  1. Zwycięstwo drużyny z Batorego w konkursie zespołowym
  2. Indywidualny sukces pierwszoklasistki Bianki Wilkowicz
  3. Udział 44 zespołów z 13 krajów
  4. Historia sukcesów II LO na przestrzeni lat

1-2 czerwca uczniowie Liceum im. Stefana Batorego reprezentowali Polskę w Historycznych Mistrzostwach Europy (i Bliskiego Wschodu) organizowanych przez International Academic Competitions. W konkursie brały udział 44 zespoły z 13 krajów, rywalizując w czterech kategoriach wiekowych. Licealiści z Batorego zakwalifikowali się do tych zawodów w marcu, podczas krajowych eliminacji.

Zespół Batory A, który w ubiegłym roku zajął trzecie miejsce w Barcelonie, w tym roku odniósł pełne zwycięstwo. W ćwierćfinałach pokonali przeciwników wynikiem 350 do 80 punktów, a w półfinałach zmierzyli się z zespołami z Ecole Jeanne Manuel z Francji. W finałowej rozgrywce pokonali londyńskie Eton College 290 do 210 punktów, zdobywając tytuł Mistrzów Europy po siedmiu latach przerwy.

W skład zwycięskiej drużyny weszli: Mikołaj Marczewski (klasa 3IBb), Zuzanna Bogucka (klasa 2IBa), Wiktor Chojnicki (klasa 2 IBb), Kajetan Łuszczyk (klasa 2 IBb) oraz Bianca Wilkowicz (klasa 1E). Uczniowie przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczycielki historii, Marzeny Leśniewskiej.

W sobotnim konkursie indywidualnym pierwszoklasistka Bianca Wilkowicz z klasy humanistycznej zdobyła tytuł Mistrzyni Europy w kategorii Junior Varsity, uzyskując najwyższą liczbę punktów w swojej kategorii wiekowej, a także we wszystkich innych kategoriach.

II LO im. Stefana Batorego od lat odnosi sukcesy w Mistrzostwach Europy organizowanych przez International Academic Competitions. W 2017 roku licealiści zdobyli tytuł Mistrzów Europy w Rzymie, rok później w Pradze zdobyli srebro, a w ubiegłym roku w Barcelonie zajęli trzecie miejsce. Obecne zwycięstwo to kolejny dowód na ich nieustającą determinację i wysoki poziom wiedzy historycznej.

Źródło: UM Śródmieście