Pożegnanie Zofii Czekalskiej
W wieku 100 lat pożegnaliśmy Zofię Czekalską, pseudonim „Sosenka”, bohaterkę powstania warszawskiego. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie zasłużoną warszawiankę żegnała rodzina, przyjaciele oraz przedstawiciele władz.
  1. Zofia Czekalska zmarła 14 maja.
  2. Pogrzeb odbył się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
  3. W uroczystościach uczestniczyły władze miasta i państwa.
  4. Prezydent Rafał Trzaskowski przesłał list kondolencyjny.

Zofia Czekalska, znana jako „Sosenka”, urodziła się 6 lipca 1923 roku w Tomaszowie Mazowieckim. W wieku 13 lat wstąpiła do harcerstwa, co ukształtowało jej wartości i charakter. W czasie powstania warszawskiego była łączniczką w zgrupowaniu Chrobry II, a także pełniła rolę sanitariuszki, niosąc pomoc rannym powstańcom.

„Zofia była naprawdę wspaniałym człowiekiem, zawsze uśmiechnięta, energiczna i wszędzie było jej pełno. Jako sanitariuszka w powstaniu pomagała rannym powstańcom, a jako łączniczka roznosiła pocztę. Kochała ją młodzież, wszyscy ją kochaliśmy. Dziś jest nam bardzo smutno, bo była bardzo dobrym człowiekiem” – wspominał ją Janusz Walędzik, pseudonim „Czarny”, ze zgrupowania Chrobry II.

Po wojnie Zofia Czekalska pracowała w warszawskich teatrach, gdzie zajmowała się szyciem kostiumów scenicznych. Jej życie było świadectwem oddania i miłości do ojczyzny, co zauważono także podczas uroczystości pogrzebowych.

Podczas ceremonii odczytano list kondolencyjny od prezydenta Rafała Trzaskowskiego. „Z wielkim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Zofii Czekalskiej ps. „Sosenka”. Chciałbym wyrazić swoje najgłębsze wyrazy współczucia z powodu straty kogoś tak zasłużonego i niezwykłego. Pani Zofia była prawdziwą bohaterką, której odwaga i poświęcenie w czasie Powstania Warszawskiego pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Jej niezłomna postawa, miłość do ojczyzny oraz gotowość do walki o wolność były i zawsze będą dla nas wszystkich wzorem do naśladowania” – napisał prezydent, którego treść przekazał wiceprezydent Tomasz Bratek.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i miejskich, harcerze oraz koledzy i koleżanki Zofii z czasów powstania. „Jej odejście to ogromna strata dla całej społeczności, ale również dla każdego, kto miał zaszczyt ją znać. Pani Zofia pozostanie w naszych sercach jako symbol odwagi i nieugiętej woli walki o lepszy świat, ale także jako osoba niezwykle skromna, serdeczna i otwarta na innych ludzi” – dodał prezydent Trzaskowski.

Choć Zofia Czekalska opuściła nas, jej duch i poświęcenie na zawsze pozostaną w sercach tych, którzy mieli zaszczyt ją znać. Jej życie i działalność są wzorem dla przyszłych pokoleń.


Na podstawie: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy