Zabytkowa willa przy Modlińskiej 257 odzyskuje dawny blask
Willa przy Modlińskiej 257 przechodzi metamorfozę, która wkrótce zakończy się uruchomieniem nowego centrum lokalnego dla mieszkańców Białołęki. Odnowione wnętrza secesyjnej willi oraz dwóch oficyn będą miejscem spotkań i aktywności społecznych.
  1. Remont secesyjnej willi i dwóch oficyn na Białołęce.
  2. Odrestaurowanie polichromii i elementów drewnianych.
  3. Prace wykończeniowe w bocznych oficynach.
  4. Zagospodarowanie terenu wokół budynków.

Remont secesyjnej willi i dwóch oficyn przy ul. Modlińskiej 257 zbliża się do końca. W odnowionych pomieszczeniach powstanie centrum lokalne prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury, które ma służyć mieszkańcom dzielnicy. Planowane zakończenie prac to jeszcze ten rok.

Główny budynek przeszedł gruntowną modernizację: wymieniono dach, posadzki oraz tynki. W środku powstały nowe ścianki działowe, instalacje oraz okna. Budynek został również wyposażony w windę oraz podnośnik, co zapewni dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Trwają prace wykończeniowe, takie jak malowanie ścian i układanie parkietu.

W oficynach bocznych, gdzie prace wykończeniowe są na ukończeniu, wzmocniono ściany, wymieniono stropy, położono tynki i instalacje oraz zainstalowano nowe konstrukcje dachów pokryte blachą. Przed oficyny powróci niski płotek wzorowany na historycznym, a także dwie ozdobne bramy od strony ul. Modlińskiej. Teren wokół budynków zostanie zagospodarowany i zazieleniony.

W willi trwają prace konserwatorskie, które obejmują zachowane elementy dawnego wystroju. Transfery polichromii, czyli zabezpieczone fragmenty malowideł, są przywracane na swoje pierwotne miejsce. Dotyczy to m.in. główek aniołków i dekoracyjnych motywów ze stropu oraz klatki schodowej. Odnawiane są również polichromie na ścianach pomieszczeń, a także odtwarzane malowidła na sufitach i fryzy dekoracyjne na ścianach. Konserwacji poddanych zostanie około 300 m kw. ścian i sufitów.

Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy, podkreśla:

Secesyjna willa przy Modlińskiej pięknieje. Po zakończeniu prac do jej odrestaurowanych wnętrz znów wróci życie – w postaci miejsca spotkań i aktywności dla mieszkanek i mieszkańców Białołęki. To doskonały przykład na to, że Warszawa nie tylko dba o swoje zabytki, ale remontuje je z myślą o tym, aby służyły lokalnym społecznościom.

W trakcie renowacji są także drewniane stopnie schodów, balustrady klatki schodowej, ceramiczne posadzki i drewniane drzwi. Dwa piece kaflowe również zostaną zrekonstruowane. Nad zachowaniem historycznego charakteru obiektu czuwa Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, a prace prowadzi firma Art Studio Konserwacja Zabytków.

Po zakończeniu prac remontowych i konserwatorskich, budynki zostaną wyposażone w meble i sprzęty. Wykonawcą robót budowlanych jest Telka Sp. z o.o., a koszt inwestycji wynosi blisko 8,9 mln zł.


Na podst. UMS Warszawa