Urząd Dzielnicy Ursynów: Wystawa Aleksandra Fredro świętuje 230. rocznicę urodzin
Ursynów wita wystawą poświęconą Aleksandrowi Fredro, komediopisarzowi, którego geniusz przetrwał próbę czasu. Przy al. KEN, mieszkańcy mogą zanurzyć się w świat jego twórczości, uświetniając 230. rocznicę urodzin tego wybitnego autora. To niepowtarzalna okazja, by przybliżyć sobie dziedzictwo Fredry jeszcze przed zapowiadanym Rokiem Aleksandra Fredry.
  1. Galeria przy Ratuszu na Ursynowie stała się domem dla plenerowej wystawy „Aleksander Fredro – W nagrodę cierpień niebo miłość dało”, prezentującej życie i twórczość Fredry.
  2. Wystawa jest dostępna od dziś do 20 marca, po długiej przerwie spowodowanej pracami remontowymi.
  3. Użytkownicy mogą podziwiać ilustracje epokowe, plakaty teatralne, fotografie oraz sztuki, które razem tworzą bogaty przekrój przez dorobek Fredry, wzbogacony o jego popularne cytaty.
  4. Zastępca burmistrza dzielnicy, Klaudiusz Ostrowski, podkreśla, że wystawę zaplanowano wcześniej, z myślą o Roku Aleksandra Fredry, ale oczekiwano na montaż nowego systemu wystawienniczego, by ułatwić mieszkańcom dostęp.

Na Ursynowie zagościła kultura wysoka, a ulice dzielnicy zapełniły się duchem Aleksandra Fredry, oferując mieszkańcom nie tylko rozrywkę, ale i okazję do refleksji nad polską literaturą. Wystawa „Aleksander Fredro – W nagrodę cierpień niebo miłość dało” to wyjątkowe wydarzenie, które przenosi odwiedzających w czasie, do epoki jednego z najbardziej cenionych polskich literatów. Przestrzeń Galerii przy Ratuszu zamieniła się w kulturalny krajobraz, gdzie historie i anegdoty z życia Fredry splatają się z jego nieśmiertelnymi dziełami.

Warto podkreślić słowa Klaudiusza Ostrowskiego, zastępcy burmistrza dzielnicy:

-Wystawa pierwotnie planowana była na koniec 2023 roku, który został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Aleksandra Fredry. Czekaliśmy jednak do 2024 roku na montaż nowego systemu wystawienniczego, który ułatwi mieszkańcom jej oglądanie.
Dzięki tej decyzji, już teraz możemy cieszyć się dziedzictwem Fredry, nie czekając na oficjalne obchody.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z tej unikalnej możliwości zgłębienia twórczości Fredry, która bez wątpienia jest jednym z fundamentów polskiej literatury. To doskonała okazja do spojrzenia na klasyczne dzieła z nowej perspektywy oraz do przypomnienia sobie, jak wielki wpływ na kulturę polską miał ten wybitny komediopisarz, pamiętnikarz i poeta.


Opierając się na: Urząd Dzielnicy Ursynów