Co robić na Mazurach? Podpowiadamy!

Mazury słyną z licznych jezior, parków krajobrazowych oraz rezerwatów przyrody. Miejsce to chętnie wybierane jest zwłaszcza przez osoby, które uwielbiają korzystać z różnorodnych sportów wodnych. Możliwości spędzania wolnego czasu są tam jednak znacznie bardziej rozbudowane. Co więc warto tam robić podczas wakacji? Podpowiadamy.

Eksploracja mazurskich jezior

Jeziora to najważniejsza atrakcja Mazur. Nic więc dziwnego, że znajduje się tutaj niezwykle rozbudowana infrastruktura, z której mogą korzystać turyści zainteresowani sportami wodnymi i rekreacją. Można na przykład wypożyczyć rower wodny lub łódź, zarezerwować miejsce na podróż w luksusowym jachcie albo udać się do sklepu, aby zakupić wyposażenie do wędkowania. Można także poznać tajniki żeglowania z pomocą indywidualnego nauczyciela lub zapisać się do szkoły dla nurków. Ciekawą opcją może być także kurs motorowodny Mazury.

Zwiedzanie mazurskich wsi

Mimo tego, że Mazury kojarzą się jednoznacznie z jeziorami, to warto także zwrócić uwagę na ich urokliwe otoczenie. Zwłaszcza liczne wsi i miasteczka skrywają wiele tajemnic i kultywują niezwykłą tradycję. Ciekawym przykładem jest Giżycko, które położone jest nad jeziorem Niegocin. Warto tam zobaczyć zwłaszcza twierdzę Boyen oraz zamek krzyżacki znajdujący się zaraz obok słynnego Mostu Obrotowego.

Warto także poświęcić czas także na spacery po małych mazurskich wsiach. Zwłaszcza jeśli interesują nas folklor oraz lokalne obyczaje i festiwale. W ich trakcie można skosztować lokalnych specjałów oraz dowiedzieć się więcej na temat kultury tego regionu. Wiele miasteczek i wsi posiada zachowane w idealnym stanie wyjątkowe zabytki w postaci tutejszych kościołów i cerkwii.

Aktywny wypoczynek na Mazurach

W okolicach mazurskich jezior znajdują się liczne szlaki rowerowe i piesze. Praktycznie każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - są dostępne zarówno te przeznaczone dla aktywnych sportowców, jak i dla początkujących turystów. Podczas takich aktywności można obcować z dziką przyrodą i korzystać z uroków świeżego powietrza.

Amatorzy jazdy konnej mogą znaleźć tutaj liczne ośrodki, które oferują przejażdżki na koniach po malowniczych okolicach Mazur. Dostępne są one zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Można także poświęcić nieco czasu, aby nauczyć się jazdy konnej.

Najszersza oferta aktywnego wypoczynku dotyczy miłośników sportów wodnych. Działają tutaj liczne szkoły, które uczą windsurfingu, kajakarstwa i żeglarstwa. Spokojna toń jeziora jest idealna do tego, aby w sposób bezpieczny doskonalić swoje umiejętności.