Co to jest BHP? To zbiór zasad, które określają możliwości bezpiecznego i higienicznego wykonywania obowiązków zawodowych. Mają wpływ na to, jak należy kształtować właściwe warunki pracy. Każdy pracodawca - niezależnie od wielkości swojej firmy - powinien zadbać o regularne szkolenia BHP w Warszawie. Przy zatrudnieniu (szkolenia wstępne) oraz co kilka lat (szkolenia okresowe).
Zagadnienia wchodzące w skład BHP
BHP - co to dokładnie znaczy? Jest to skrót od bezpieczeństwo i higiena pracy. Zakres tych przepisów jest szeroki i obejmuje on poszczególne zagadnienia:
- ergonomia i medycyna pracy,
- ekonomika pracy,
- bezpieczeństwo techniczne,
- psychologia pracy.
Każdy pracodawca winien zapewnić takie warunki, które umożliwią nie tylko utrzymanie prawidłowej higieny. Chodzi także o utrzymanie pod kontrolą ryzyka, które mogłoby zagrozić podwładnym. BHP w Warszawie kontrolowane jest przez osoby zatrudnione w danym zakładzie na umowę o pracę lub jednostki zewnętrzne.
Państwowa Inspekcja Pracy
PIP, czyli Państwowa Inspekcja Pracy jest ogólnopolskim organem, odpowiedzialnym za regulację przepisów z zakresu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Odpowiednie zapisy można znaleźć w Dziale X Kodeksu Pracy. Ważne są również Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. To właśnie tam można znaleźć m.in. regulacje odnoszące się do tego, kiedy powinno odbyć się szkolenie BHP w Warszawie.
Każdy pracownik musi odbyć kurs BHP. Różnicą jest jedynie zakres takiego szkolenia. Dla poszczególnych stanowisk jest on inny. Inne wymagania stosuje się wobec osób, jakie pracują przed komputerem, inne wobec pracowników fizycznych, sprzedawców, osób pracujących przy transporcie. Kursy BHP w Warszawie można zorganizować na terenie własnej firmy lub "na zewnątrz". Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się kto świadczy usługi BHP w Warszawie.
Kto odpowiada za stan BHP w zakładzie pracy?
Szef. Właściciel przedsiębiorstwa. To on jest odpowiedzialny za wyznaczenie postawy , która pozwoli zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy - bez względu na to z jakim stanowiskiem ma się dokładnie do czynienia. Mówi o tym dokładnie Art. 207. K.p.To tam znajduje się zapis, który mówi o tym, że "§ 1. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy".
Pracodawca może zatrudnić osobę/osoby, które będą piastować stanowiska związane z BHP na terenie zakładu pracy. W związku z tym przenosi on część odpowiedzialności na nich. W mikro, małych i średnich przedsiębiorstwa wykorzystuje się zewnętrzne firmy BHP z Warszawy, powierzając im sprawowanie pieczy nad najważniejszymi zagadnieniami. Specjalizacją takich firm jest kompleksowa obsługa BHP. Można liczyć na doradztwo BHP w Warszawie w przypadku takich zagadnień jak: dobór odpowiedniej odzieży roboczej, wybór środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, ekwiwalenty pieniężne z tytułu odzieży i obuwia roboczego oraz ich konserwacja, itd.
Szkolenia BHP - co ile lat powinny się odbywać?
Zewnętrzna firma BHP w Warszawie powinna zorganizować szkolenie w pierwszym dniu zatrudnienia pracownika.
Okresowe szkolenie BHP w Warszawie na stanowiskach robotniczych powinno odbyć się maksymalnie do 12 miesięcy od daty zatrudnienia oraz być odnawiane co 3 lata. W przypadku prac szczególnie niebezpiecznych - kurs powinien odbywać się min. raz na rok. Nie mogą to być rzadsze spotkania. Osoby zatrudnione na stanowiskach administracyjno-biurowych muszą odbyć pierwsze szkolenie w ciągu pierwszego roku od zatrudnienia i odnawiać je co 6 lat. Pracodawcy, osoby na stanowiskach kierowniczych oraz inni, którzy wcześniej nie zostali wymienieni, muszą pierwsze szkolenie okresowe mieć przeprowadzone w ciągu 6 pierwszych miesięcy. Jest ono ważne do 5 lat.
Specjaliści do spraw BHP mają rok na to, aby odbyć pierwsze szkolenie okresowe. Wiedza musi być aktualizowana co 5 lat, jeżeli chodzi o BHP. Szkolenie w Warszawie może odbyć się w wyznaczonych miejscach - niekoniecznie na terenie zakładu pracy.
Ile trwa szkolenie BHP? Wstępny kurs podzielony jest na dwie części. Pierwsza z nich, nazywana wstępną, to ok. 3 godziny lekcyjne. Instruktaż stanowiskowy (druga część) trwać może około 8 godzin lekcyjnych. Samo szkolenie okresowe trwać może jedyne 8h.